Trwa protest w obronie Adama Bodnara 15.04.2021. Sejm wybrał nowego RPO [ZDJĘCIA]

2021-04-15 20:24 STAN
Manifestacja wsparcia dla Adama Bodnara w Warszawie
Autor: PAP/Leszek Szymański Manifestacja wsparcia dla Adama Bodnara w Warszawie

Sejm wybrał właśnie nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Tymczasem w Warszawie trwa protest w obronie Adama Bodnara. To odpowiedź na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że Rzecznik Praw Obywatelskich pełni swoje obowiązki niezgodnie z konstytucją. Za manifestację odpowiada Ogólnopolski Strajk Kobiet. Zobacz zdjęcia z manifestacji 15.04.2021.

Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ma nim zostać poseł Bartłomiej Wróblewski, wspierany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Teraz ten wybór musi jeszcze zaakceptować Senat.

Tymczasem w Warszawie trwa właśnie manifestacja wsparcia dla Adama Bodnara. Manifestujący zebrali się przed Trybunałem Konstytucyjnym, teraz krążą ulicami miasta. To odpowiedź na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją.

Z informacji Rzecznika o działalności za ubiegły rok wynika m.in., że w 2020 r. RPO przedstawił władzom 494 opinie i analizy o charakterze generalnym, był zaangażowany w 188 spraw sądowych, przystąpił do 13 spraw międzynarodowych. Do kwietnia 2021 r. skierował do Sądu Najwyższego ponad 60 skarg nadzwyczajnych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?
Raport z Anteny 15.04
Źródło: Trwa protest w obronie Adama Bodnara 15.04.2021. Sejm wybrał nowego RPO [ZDJĘCIA]