Teatr WARSawy wyprowadza się z centrum i...organizuje wyprzedaż!

2022-06-21 18:53 Ewa Sas STAN
Neon zespół teatru zabierze ze sobą
Autor: Ewa Sas

To taka nasza garażówka, choć nie mamy garażu - żartują pracownicy teatru. Do końca miesiąca mają czas, żeby wyprowadzić się z kamienicy przy rynku Nowego Miasta. Od teraz czeka ich praca "na walizkach", dlatego zespół postanowił ograniczyć swój bagaż do minimum. Podjęto decyzję o wyprzedaniu części mebli oraz scenografii.

Wytną las, żeby zrobić nowoczesny park. Mieszkańcy Wawra wściekli

Nikt nikogo nie wyrzuca

Szczęśliwie teatr nie padł ofiarą chytrego właściciela kamienicy. Wręcz przeciwnie - miasto po dłuższym czasie starań zamieniło się z właścicielem części budynku na inną nieruchomość i dzięki temu stało się wyłączym właścicielem kamienicy przy rynku Nowego Miasta 5/7.

- Miasto oceniło, że budynek wymaga remontu - mówi Barbara Jaworska z teatru WARSawy. - Z tego powodu my nie możemy tutaj wystawiać sztuk. Nie wiadomo, jak długo potrwa remont. Teatr dopiero się wyprowadza, więc prace nawet nie mogły ruszyć. Ostatnią sztukę pod tym adresem zagrano w listopadzie 2021 roku, jednak dopiero teraz wyprowadzają się stąd biura teatru oraz całe magazyny. Jak na razie zespół nie będzie miał stałej siedziby. Gościnnie ich spektakle można było zobaczyć na deskach teatrów Ateneum, Studio, SOHO, a ostatnio w Centrum Sztuki Współczesnej. Teraz, kiedy teatr nie będzie dysponował własnymi przestrzeniami magazynowymi, podjęto decyzję o wyprzedaniu części "majątku".

(nie)wszystko na sprzedaż

Na sprzedaż idą elementy scenografii, kostiumy czy rekwizyty, które już nie zostaną poddane "recyklingowi". Do tej pory zespół teatralny uznawał, że warto sprawdzić, czy danej rzeczy nie uda się zaadoptować do kolejnego spektaklu zamiast od razu wyrzucać i szukać czegoś nowego.

- Teraz musimy liczyć każdy centymetr, bo będziemy przechowywać rzeczy w magazynie. Nie da rady wszystkich "przydasiów" ze sobą zabrać - mówi Barbara Jaworska. - Można tu znaleźć od standardowych elementów scenograficznych, jak fotele, stoły czy kanapy po oryginalne przedmioty, jak kosz, który wygląda jak kosz na śmieci z amerykańskich filmów, pomalowanych jest w graffiti i jednej z naszych bohaterek służył za dom do mieszkania! Jest też głowa jelenia do powieszenia!

Zasady są proste: rzeczy nie można rezerwować. To, co sobie wybierzemy, opłacamy i zabieramy ze sobą. Ceny nie są wygórowane, ale teatr nie zdecydował się też na oddawanie ich za darmo - po pierwsze z powodów rozliczeniowych, a po drugie z powodu własnej sytuacji.

- Teatr działający poza swoją siedzibą nie jest w wymarzonej sytuacji. Są to koszty wynajmu, są to koszty pracowników na dyżurach, koszty magazynów czy transportu. Te koszty były znacznie mniejsze, gdy mieliśmy własną siedzibę - mówi Barbara Jaworska.

Wyprzedaż teatralnych magazynów już w czwartek, 23 czerwca, w godzinach 12.30 - 18.00 przy rynku Nowego Miasta 5/7.

QUIZ. Cezary Pazura skończył 60 lat. Dopasujesz cytaty z jego postaci do filmów? Musisz je znać!

Pytanie 1 z 10
Z jakiego filmu pochodzą słowa, które wypowiada bohater Pazury: "Chodzi mi o ten sweter, co go masz na sobie - za*ebałeś go z pomocy dla powodzian"?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!