Teatr Akt utonął w śmieciach! Czy z tego powodu wyniosą się z Pragi Południe?

2021-06-16 20:07 Ewa Sas STAN
Śmieci zalegające przed siedzibą teatru
Autor: facebook.com/teatr.akt

Trzy tygodnie czekał zespół teatru na wywiezienie odpadów sprzed swojej siedziby przy Łaziebnej 9. Pomogła dopiero interwencja mediów. Pracownicy teatru mówią dosyć i zastanawiają się, czy to nie najwyższy czas na rozstanie z Pragą Południe. Na Łaziebnej rezydują dokładnie od 10 lat.

Tak powstaje strefa kibica na Stadionie Narodowym

Bez harmonogramu źle, z harmonogramem - jeszcze gorzej

Wszystko zaczęło się w 2019 roku, kiedy dla adresu Łaziebna 9 nie przydzielono harmonogramu wywozu nieczystości.- Okolica jest dosyć dzika, między torami. Wieczorem nie ma lamp. A nawet w ekskluzywnych dzielnicach wystawia się pojemniki tego dnia, kiedy je odbierają. My nie wystawialiśmy i cały czas monitorowaliśmy sytuację. Wysyłaliśmy pisma do administracji, pisaliśmy do ZGN-u. Harmonogram nie pojawił się rok - mówi Marek Kowalski z Teatru Akt.

Kiedy wreszcie harmonogram się pojawił, wcale nie było lepiej. Daty odbioru śmieci nie pokrywały się z datami w harmonogramie. Wywóz odbywał się rzadziej, co było bardzo problematyczne. - Przedświąteczne śmieci z połowy grudnia (ubiegłego roku, przyp.red.) zabrano w lutym tego roku.

Doszło do tego, że zespół teatru zamiast skupiać się na działalności artystycznej, zajmował się wywożeniem śmieci! Zmieszane najczęściej wywozili na najbliższy przystanek, a segregowane do wiat śmietnikowych przy swoich domach czy blokach.

Nie ma usługi - nie ma zapłaty

W ostatnim czasie znowu przed teatrem stały nieopróżnione kosze. I tak przez trzy tygodnie. Zespół teatru powiedział dość i zaczął rozważać wyprowadzkę z Pragi Południe. Zwłaszcza, że w kwietniu skończyła im się umowa na budynek przy Łaziebnej. Kolejna umowa czeka do podpisania. Jest jednak jedno "ale". - Umowa na 5 lat jest gotowa do podpisu, ale jest obwarowana jednym warunkiem, że należy spłacić niewielkie zaległości - mówi Andrzej Opala, rzecznik urzędu dzielnicy Praga Południe. Dług wynosi nieco ponad 1000 zł. Zespół teatru nie zamierza go płacić.- Nie poczuwamy się do tego, żeby płacić. Usługa nie jest wykonywana - zauważa Marek Kowalski.

Jest jednak szansa, że nie będą musieli się pakować, bo dzielnica nie chce się pozbywać tej kulturalnej jednostki, jaką jest Teatr Akt. - Chciałbym uspokoić. Na pewno dojdziemy do porozumienia, żeby teatr działał. Ja sobie nie wyobrażam Łaziebnej bez Teatru Akt - mówi rzecznik dzielnicy.

Sonda
Znacznie tańsze bilety na koncerty dla zaszczepionych osób to dobry pomysł?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Teatr Akt utonął w śmieciach! Czy z tego powodu wyniosą się z Pragi Południe?