Wystawa syrenek w Domu Kultury Portiernia

i

Autor: Ewa Sas

Syrenki przypłynęły do Ursusa. Wyjątkowa wystawa w DK "Portiernia"

2022-05-17 20:01

Syrenka niewątpliwie jest symbolem Warszawy. Jednak mało komu jest ona tak bliska, jak panu Leszkowi Białkowskiemu. Mieszkaniec stolicy przez 60 lat kolekcjonował rzeczy z podobizną syrenek. Skompletował imponującą kolekcję kilku tysięcy przedmiotów!

Jurek Owsiak we Wrocławiu. WOŚP ma swoje rondo w mieście.

Syrenka dla każdego

Tę imponującą kolekcję może zobaczyć każdy z nas - w filii Ośrodka Kultury Arsus w Ursusie, czyli Domu Kultury "Portiernia". Pan Leszek Białkowski bardzo chciał, aby jego kolekcja trafiła w końcu do szerszego grona odbiorców, niż jedynie osoby, które  odwiedzały go w mieszkaniu.

- Ta kolekcja wypełniała po brzegi mieszkanie pana Leszka na warszawskim Bródnie. Po wielu latach zbierania zdecydował się ją upublicznić. Był związany z PTTK, znał się z panem Januszem Ptasińskim, który jest przyjacielem także naszego Domu Kultury - mówi Agnieszka Bińczycka z Domu Kultury "Portiernia". - Wybraliśmy ponad 1000 syrenek i teraz je eksponujemy w foyer naszego domu kultury.

Na wystawie nie zabrakło talerzy, obrazów, wycinków z gazet, pudełek, breloczków, naparstków czy proporczyków. Motyw syrenki był też często używany w gadżetach reklamowych.

Syrenki niejedno mają imię

Co ciekawe, każdy z wizerunków syrenki w kolekcji jest inny od pozostałych. Czasami potrzeba chwili, aby dostrzec ją na danym przedmiocie. Bywa ustawiona bokiem, czasami en face. Bywa, że postać ma nogi, a do nich przyczepiony syreni ogon.

- Syrenki się różnią, ale różne są też przedmioty, na których są one umieszczone - mówi Agnieszka Bińczycka - Jedne syrenki były bardzo proste, miały proste grafiki. Z kolei inne były bardzo bogato zdobione - dodaje.

Wystawa prawdopodobnie będzie modyfikowana. Jej autorom zależy, aby zwiedzający Dom Kultury "Portiernia" mieli okazję zobaczyć jak najwięcej eksponatów z kolekcji. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca wakacji od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do godz. 20:00.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Najsłynniejsze mosty na świecie. Czy wiesz, gdzie się znajdują?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się ten most?
Tower Bridge w Londynie
Źródło: Syrenki przypłynęły do Ursusa. Wyjątkowa wystawa w DK "Portiernia"