Słynny obraz, jak pod mikroskopem - ZOBACZYCIE NAWET PĘKNIĘCIA FARBY!

Straż nocna Rembrandta
Autor: pixabay.com Straż nocna Rembrandta

Z tak bliska nie obejrzycie tego obrazu nawet przed nim stojąc! Muzeum Narodowe w Amsterdamie udostępniło na swojej stronie internetowej dzieło Rembrandta w ogromnej rozdzielczości. Dzięki temu obraz można oglądać, jak pod mikroskopem.

Straż nocna, znana też jako Wymarsz strzelców lub Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha, to jeden najbardziej rozpoznawalnych obrazów Rembrandta. By zobaczyć na własne oczy to uznawane za bezcenne dzieło sztuki, należy udać się do Rijksmuseum, czyli holenderskiego muzeum narodowego w Amsterdamie. Jednak nawet wówczas, stojąc bezpośrednio przed płótnem mistrza, nie zbliżmy się do niego na tyle, by zobaczyć szczegóły, które dostrzeżemy na zdjęciu udostępnionym na stronie muzeum. Fotografię wykonano w rozdzielczości 717 gigapikseli. Dzięki temu niezwykle wyraźnie możemy oglądać nawet pęknięcia farby i pociągnięcia pędzla. Odnośnik do zdjęcia znajdziecie w dalszej części artykułu.

Las słupków i znaków zakazu wjazdu. Drogowy absurd w Śródmieściu

Jak powstała najbardziej szczegółowa fotografia dzieła sztuki?

Fotografia została wykonana w ramach "Operacji Straż Nocna" - przedsięwzięcia konserwatorskiego, mającego na celu sporządzenie możliwie jak najdokładniejszej dokumentacji na temat obrazu Rembrandta.

Zdjęcia nie zrobiono za jednym razem. Specjalnym aparatem wykonano 8439 fotografie - każda o rozmiarach 100 megapikseli. Następnie, z pomocą algorytmu sztucznej inteligencji, złożono w całość płótno, którego oryginalne rozmiary to 363 x 437 cm. Maksymalne zbliżenie pozwala na wyświetlenie obszaru zajmującego zaledwie 5 mikrometrów kwadratowych (1 mikrometr to 1/1000 milimetra).

Straż Nocna w ogromnej rozdzielczości

Udostępnione przez muzeum zdjęcie budzi zachwyt, ale nie był to najważniejszy cel przedsięwzięcia. Fotografia ma ułatwić zdalną pracą badaczom i badaczkom dzieła z całego Świata. Ponadto konserwatorzy będą mogli dokładniej śledzić starzenie się płótna. Odnośnik do Straży Nocnej w rozdzielczości 717 gigapikseli zamieszczamy tutaj: rijksmuseum.nl.