Eco studio Electro system

i

Autor: materiały prasowe

DZIAŁO SIĘ

Sara James zrobiła coś ważnego dla środowiska! Wielki finał 4 sezonu Eco Studio ELECTRO - SYSTEM

2023-09-14 15:51

Na warszawskim Żoliborzu odbył się Wielki Finał 4 sezonu Eco Studio ELECTRO - SYSTEM z okazji międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata. Głównymi bohaterami wydarzenia byli: Sara James oraz Saszan i Kuba Adamiak - ambasadorzy projektu edukacyjno - ekologicznego realizowanego w ramach publicznych kampanii edukacyjnych organizacji odzysku ELECTRO - SYSTEM. W czasie finału obecni byli także influencerzy zaangażowani ekologicznie, uczniowie szkół, przedstawiciele samorządu oraz zaproszeni dziennikarze.

Eco Studio ELECTRO - SYSTEM to projekt edukacyjno - ekologiczny, którego pomysłodawcą jest ELECTRO - SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat prawidłowego, zgodnego z zasadami ochrony środowiska postępowania z elektroodpadami, a także ich wpływu na środowisko naturalne, zdrowie i życie ludzi. Aby zainteresować edukacją ekologiczną młode osoby w projekt angażują się co roku znane i lubiane przez młodzież gwiazdy. W tym roku ambasadorami akcji byli wokalistka, influencerka - Saszan i dziennikarz młodego pokolenia - Kuba Adamiak. 

W wydarzeniu wzięli udział również inni infleuncerzy: Ariamartelle z kanału „Waksy”, Darius Rose, Ania Woźniak i Włodek Troszyn, Patrycja Wieja, Mariusz Wawrzyńczyk, Nikola Komisarska z kanału „Nikolandia” oraz wokalistka Marysia Sadowska z córką.

Małgorzata Tomaszewska i jej Samojed w studiu Radia Supernova

Wielki Finał ogólnopolskiego konkursu, realizowanego ramach projektu edukacyjnego „Eco Studio ELECTRO - SYSTEM” przypadł już po raz kolejny w czasie akcji Sprzątanie Świata. Ta międzynarodowa kampania, znana też jako „Clean Up The World”, odbywa się co roku w trzecim tygodniu września. Na finale konkursu, który miał w tym roku charakter wydarzenia muzyczno – ekologicznego pojawili się liczni goście, w tym gwiazdy sceny muzycznej i zaangażowani ekologicznie influencerzy. Najpierw odbyło się symboliczne sprzątanie Parku im. Żeromskiego oraz zbiórka drobnych elektrośmieci. Następnie odbył się wyjątkowy koncert idoli młodego pokolenia, którzy zaśpiewali w żoliborskim Forcie Sokolnickiego. Do Warszawy przyjechali reprezentanci szkół z dziesięciu miast i gmin, a pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Szkoła Podstawowa nr 5 im. G. Piramowicza w Pabianicach, która zebrała 385 kg drobnych elektroodpadów i otrzymała statuetkę Eko Sowy, dyplom, nagrody rzeczowe oraz piękne wrzosy w ceramicznych doniczkach.

Nagroda główna Kwartalnika EkoNatura wraz ze statuetką Eko Sowy trafiła do rąk Prezesa Zarządu Organizacji Odzysku ELECTRO - SYSTEM - dr Roberta Wawrzonka. Redakcja doceniła tym samym szerzenie wiedzy na temat prawidłowego postępowania z elektroodpadami i organizację kampanii edukacyjnych, takich jak chociażby Eco Studio ELECTRO - SYSTEM. Aby podkreślić istotną rolę w propagowaniu postaw proekologicznych jaką pełnią samorządy wyróżnienie otrzymała również Pani Agata Marciniak - Różak - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

- Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO - SYSTEM. Z elektrośmieci w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać cenne surowce, ale z drugiej strony stanowią one źródło potencjalnie niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Elektroodpady powinny trafiać do legalnego systemu zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu. Nie wystawiajmy elektroodpadów do altanek śmietnikowych lub przed dom. Nie mamy pewności co się z takim urządzeniem stanie, gdzie i w jaki sposób zostanie rozmontowane. Sprzęt powinien trafić do systemu zbierania, a dzięki ELECTRO - SYSTEM mamy z roku na rok coraz więcej możliwości legalnego pozbycia się elektrośmieci - mówi dr Robert Wawrzonek, Prezes Zarządu ELECTRO - SYSTEM, pomysłodawca projektu.

Podczas Wielkiego Finału uczniowie mogli wysłuchać nie tylko koncertu Saszan, którą poznali podczas lokalnych „lekcji przyrody”, ale także gościa specjalnego, największej na ten moment gwiazdy młodego pokolenia - Sary James! Uczestnicy finału mogli też przybić piątkę z maskotkami projektu - Odkurzaczem i Praleczką oraz wziąć udział w quizach ekologicznych przy trójkącie recyklingowym.

- Cieszę się bardzo, że zostałam ambasadorką tak potrzebnego projektu! Wraz z organizacją odzysku ELECTRO - SYSTEM i Kubą Adamiakiem opowiadamy o tym jak dbać o nasz Dom - Ziemię! Jest jedna prosta zasada, którą powtarzamy zarówno podczas spotkań „w realu”, jak i w naszych social mediach: „Nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłego kosza na śmieci! Przekaż je do recyklingu!” . Jestem przekonana, że nasze wyjątkowe „lekcje przyrody”, takie jak ta podczas Wielkiego Finału, nie tylko zwracają uwagę na problem właściwego postępowania z elektroodpadami, ale są też świetną zabawą - mówiła Saszan.