Przesilenie letnie 2021 - kiedy jest najdłuższy dzień tego roku?

Przesilenie letnie
Autor: Karlis Kadegis flickr.com Przesilenie letnie

Przesilenie letnie to najdłuższy dzień roku. Kiedy wypada w 2021? O której godzinie jest przesilenie letnie? Jakie święto obchodzi się tego dnia? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Przesilenie letnie 2021 - kiedy jest najdłuższy dzień tego roku? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Przesilenie letnie to moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Wówczas to biegun północny jest bliżej naszej centralnej gwiazdy niż południowy. Przesilenie letnie to także najdłuższy dzień roku. Tego dnia Słońce osiąga zenit na szerokości zwrotnika raka. Półkule północne i południowe obowiązują inne daty tego wydarzenia. Gdy na jednej następuje przesilenie letnie, na drugiej mamy do czynienia z przesileniem zimowym. Polskę obowiązuje oczywiście data dla półkuli północnej. Znana jest też dokładna godzina przesilenia letniego 2021. Warto również pamiętać, że podczas przesilenia letniego obchodzone jest święto, którego korzenie sięgają pogańskich wierzeń.

Nowy mural we Wrocławiu przy ulicy Ruskiej.

Przesilenie letnie 2021 - DATA

Kiedy wypada tegoroczne przesilenie letnie? Na półkuli północnej przesilenie występuje w okolicach 20–21 czerwca. W tym roku obowiązuje druga z tych dat - 21 czerwca.

O której godzinie jest przesilenie letnie 2021?

Znana jest też dokładna godzina letniego przesilenia w 2021 roku. Maksymalne wychylenie osi obrotu Ziemi nastąpi dokładnie o 05:32 czasu środkowoeuropejskiego.

Przesilenie letnie 2021 - jakie święto obchodzimy?

Od tysięcy lat w dzień przesilenia letniego obchodzona jest Noc Kupały, która po nastaniu w Polsce chrześcijaństwa stałą się Nocą Świętojańską. Wiele osób do dziś kultywuje tradycję i podczas przesilenia letniego organizuje huczne i radosne zabawy na powitanie lata. Charakterystycznym elementem obchodów są wielkie ogniska. Więcej na temat tego wyjątkowego święta przeczytacie tutaj.

Źródło: Przesilenie letnie 2021 - kiedy jest najdłuższy dzień tego roku?