Protest przeciwko "Lex Czarnek" 8.12 w Warszawie - gdzie i o której manifestacja?

Przemysław Czarnek
Autor: PAP / Piotr Polak Przemysław Czarnek

W środę, 8. grudnia odbędzie się drugie czytanie tzw. "Lex Czarnek" - projektu ustawy wprowadzającej zmiany w prawie oświatowym. Tego samego dnia odbędzie się też protest przeciwko zawartym w dokumencie przepisom. Sprawdźcie, gdzie i o której odbędzie się manifestacja.

Na środę, 8. grudnia zaplanowano w Warszawie protest pod hasłem "Pogrzeb Polskiej Edukacji". To sprzeciw wobec zapisów projektu ustawy o zmianach w polskim prawie oświatowym. Dokument nazwany "Lex Czarnek", od nazwiska obecnego ministra edukacji, wprowadza bardzo szerokie uprawnienia dla kuratorów oświatowych. Przepisy pozwalałyby im między innymi na wybieranie i odwoływanie dyrektorów szkół. Oprócz tego kuratorzy mogliby decydować o wprowadzaniu nowych zajęć dodatkowych i ich formie. Jeszcze w lipcu 2021. roku Związek Nauczycielstwa Polskiego ostrzegał, że szykowane zmiany są groźne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Zdaniem związku, uchwalenie ustawy doprowadzi do ograniczenia autonomii polskich szkół. ZNP i środowiska nauczycielskie organizują więc akcję protestacyjną. W dalszej części artykułu dowiecie się, gdzie i o której się ona odbędzie.

Czy warto jeść grzyby?

Pogrzeb Polskiej Edukacji - GODZINA i MIEJSCE protestu

Protest przeciwko "Lex Czarnek" zaplanowano na godzinę 17:00 pod Sejmem. W tym samym czasie odbywa się sejmowe drugie czytanie projektu ministra edukacji. W opisie wydarzenia na Facebooku czytamy:

Minister Czarnek chce pogrzebać polską szkołę. Dobije ją procedowaną właśnie ustawą. Lex Czarnek to śmierć polskiej edukacji. Kiedy Sejm będzie decydował o przyszłości naszych dzieci, my spotkajmy się na symbolicznym pogrzebie. Ubierzmy się na czarno. Pożegnajmy szkołę różnorodną, otwartą, odważną i demokratyczną. Nadchodzi mroczny czas szkoły partyjnej, formatującej posłusznych obywateli i obywatelki. Bądź z nami! Nie pozwólmy umrzeć polskiej szkole w ciszy. Popatrzmy w oczy tym posłom i posłankom, którzy odważą się zatańczyć na tej trumnie.

Protest w Warszawie 8.12 - UTRUDNIENIA

Przed protestem i w jego trakcie w okolicy sejmu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Jest to jednak zależne od liczebności manifestantów. Warto mieć to na uwadze. Więcej informacji na temat planowanego protestu znajdziecie w poniższym poście:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Protest przeciwko "Lex Czarnek" 8.12 w Warszawie - gdzie i o której manifestacja?