Powstańcy Warszawscy proszą o pomoc. Trzeba zebrać ponad milion złotych. Zobacz wideo!

2022-08-05 12:18 Adrianna Gorzka Ewa Sas
Powstańcy Warszawscy proszą o pomoc. Trzeba zebrać ponad milion złotych
Autor: siepomaga.pl Powstańcy Warszawscy proszą o pomoc. Trzeba zebrać ponad milion złotych

Trwa wyjątkowa zbiórka pieniędzy. Konieczny jest pilny remont jednego z najważniejszych punktów na powstańczej mapie Warszawy. Krużganki przy kościele św. Antoniego z Padwy, gdzie umieszczone są tablice upamiętniające wybitnych Polaków, bohaterów ojczyzny i Powstańców Warszawskich wymagają renowacji. Jak dołączyć do akcji?

Potrzebny pilny remont

Krużganki przy kościele św. Antoniego z Padwy przy ulicy Senatorskiej 31 wymagają pilnego remontu. To właśnie w tym miejscu znajdują się tablice upamiętniające m.in. Powstańców Warszawskich. 

- Pewnie kojarzycie takie filmy jak: „Katyń”, „Jack Strong”, „Zieja”, „Czas honoru”, „Stulecie winnych”, „Wojenne dziewczyny”, „Sprawiedliwi”… Zdjęcia do tych filmów były realizowane właśnie w krużgankach prowadzących do naszego kościoła. Wchodząc w to miejsce, zostajesz porwany przez zupełnie inny wymiar. Nie słyszysz już miasta, a twoim towarzyszem staje się jedynie wszechogarniająca cisza... Jeśli wejdziesz głębiej w świat, który proponuje to święte miejsce, usłyszysz tych, którzy mówią z przeszłości - informują Franciszkanie.

Czytaj także: Rusza festiwal WarszeMuzik 2022. Wyjątkowa muzyka na terenie byłego getta warszawskiego [KALENDARIUM]

Potrzebny ponad milion złotych

Pierwszy etap remontu udało się już realizować. Konieczne są jednak kolejne prace, a ich koszt to ponad milion złotych.

- Za nami pierwszy etap remontu, a przed nami następny, który będzie kosztował ok. 1 mln zł (łącznie do zakończenia remontu potrzeba aż 3,5 mln zł). Udało nam się zaprosić pana Wiesława Neweckiego i dwunastu znakomitych artystów, którzy filmem powyżej wprowadzą Was w klimat krużganków. Zapraszamy! Jeśli zechcecie wesprzeć ten remont – w imieniu Bohaterów dziękujemy z całego serca - zachęcają organizatorzy zbiórki.

Zobacz wideo:

Na tę chwilę Franciszkanom udało się zebrać zaledwie trochę ponad 12 tys. złotych. To mniej niż jeden procent potrzebnej kwoty. W promocję zbiórki zaangażowali się m.in. Jan Englert, Danuta Stenka, Maciej Musiał czy Jakub Wesołowski. Link do zbiórki znajdziesz >>TUTAJ<<.

Wyjątkowa historia

Historia samego kościoła, jak i przyległych do niego krużganków, brzmi niesamowicie. Pierwotny budynek ufundował król Zygmunt III Waza w ramach podzięki za zdobycie Smoleńska 13 czerwca 1611 roku. Data nie jest przypadkowa - kościół został poświęcony świętemu, którego wspomnienie przypadało na ten dzień. Był to dzień św. Antoniego z Padwy.W XVIII wieku na śniadaniu wielkanocnym u braci franciszkanów miał pojawić się August III Sas. Przywiózł ze sobą strawę, napitek a także...kosztowną zastawę ze złota i srebra, którą pozostawił na miejscu. Zakonnicy po wyjeździe króla mieli sprzedać zastawę i za te pieniądze ufundować krużganki.

Znasz te zabytki? Sprawdź, czy wiesz skąd pochodzą [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Największy zamek na świecie pod względem powierzchni znajduje się w:
Godzina "W" - Warszawa 2022. Miasto wstrzymało oddech!