Podatek od darowizn dla dziecka: Fiskus zmienia zasady. Jak uniknąć kary?

2022-11-22 12:23 STAN
Podatek od darowizn dla dziecka: Fiskus zmienia zasady. Jak uniknąć kary?
Autor: pixabay.com Podatek od darowizn dla dziecka: Fiskus zmienia zasady. Jak uniknąć kary?

Fiskus zmienia stanowisko ws. podatku od darowizn dla dziecka. Przepisy się nie zmieniły, ale zmieniła się interpretacja urzędu skarbowego. Jak przekazać darowiznę, by uniknąć kary finansowej?

Podatek od darowizn dla dziecka: Fiskus zmienia zasady

Zmiana w interpretacji przepisów dotyczących darowizn dla dziecka. Do tej pory sądy orzekały, że przelew rodziców do dewelopera za mieszkanie dla dziecka na rynku pierwotnym nie jest opodatkowany, ale na tych samych działaniach odbywały się przelewy do sprzedawcy nieruchomości z rynku wtórnego. Obecnie, jak potwierdziło Ministerstwo Finansów w rozmowie z Business Insider, zmieniła się interpretacja przepisów przez urząd skarbowy.

Czytaj także: Orange Warsaw Festival 2023: Kto wystąpi? Znamy pierwszych artystów!

Przelew wykonany przez rodziców na konto sprzedawcy nieruchomości obecnie jest opodatkowany. Jeśli chcemy tego uniknąć, należy wykonać przelew bezpośrednio z konta darczyńcy na konto obdarowanego, czyli np. dziecka.

Jak uniknąć kary finansowej?

Chodzi o sytuacje, w której to rodzice (rodzeństwo, dziadkowie) dają dziecku (bratu, siostrze czy wnukom) pieniądze na zakup nieruchomości. Jeśli pieniądze zostaną przekazane bezpośrednio na konto obdarowanego i ta operacja zostanie zgłoszona fiskusowi, nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn. Termin zgłoszenia umija po 6 miesiącach. Jeśli jednak pieniądze trafią bezpośrednio do sprzedawcy mieszkania, który nie jest developerem, osoba obdarowana, np. dziecko, będzie zmuszona zapłacić podatek. Należy wówczas wypełnić formularz SD-Z2 o nabyciu rzeczy i praw majątkowych.

Jeśli nie zgłosimy darowizny, urząd skarbowy potraktuje działanie jako oszustwo. Kara finansowa może wynosić 20 proc. stawki podatku.

Jak dobrze znasz najpopularniejsze filmy świąteczne? QUIZ

Pytanie 1 z 6
Gdzie rozgrywa się akcja filmu "Love Actually"?
Jak dobrze znasz najpopularniejsze filmy świąteczne? QUIZ
FIT BURGER DRWALA, MOVE FEDERATION, HITY SKOCZKÓW, FURY PIŁKARZY | ESKA XD #062