Jeziorko Czerniakowskie oblegane przez tłumy. Sprawdzamy, czy jest tam bezpiecznie

2022-07-01 20:53 Ewa Sas Michał Ciemniewski
Plażowicze nad Jeziorkiem Czerniakowskim
Autor: Dagmara Kendzior

Im wyższe temperatury, tym więcej osób ściąga nad Jeziorko Czerniakowskie. oprócz otwartych basenów, to właściwie jedyne bezpłatne kąpielisko na terenie Warszawy. Pod czujnym okiem ratowników, można tu wypocząć, popluskać się w wodzie lub poopalać. Czy jednak wchodzenie do Jeziorka Czerniakowskiego jest bezpieczne? Sprawdziliśmy.

Jakość wody w Jeziorku sprawdza sanepid

Sanepid rok rocznie kontroluje warszawskie kąpieliska. Ostatnia kontrola z 29 czerwca nie pozostawia wątpliwości - woda w Jeziorku Czerniakowskim jest zdatna do pływania. Takie kontrole sanepid przeprowadza średnio co dwa tygodnie: - Zgodnie z przepisami pobierane są próbki do badań bakteriologicznych i fizykochemicznych oraz na bieżąco prowadzone są badania wizualne jakości wody. Sprawdzana jest jakość wody pod kątem zakwitu sinic czy wystąpienia zanieczyszczeń zewnętrznych - mówi Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa mazowieckiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. - Na podstawie danych, które zostały przedstawione, wydane zostały oceny kompleksowe. W bieżącym sezonie wydane oceny potwierdzały spełnienie wymagań przepisów zawartych w przepisach dla wody w kąpieliskach, by była ona bezpieczna dla kąpiących się. Kolejne badanie Jeziorka Czerniakowskiego już w lipcu. Jeśli chcemy sprawdzić jakość otwartych kąpielisk - można skorzystać z serwisu kąpielowego GIS.

Bezpiecznie w Jeziorku Czerniakowskim jest nie tylko pod kątem jakości wody, ale także bezpiecznego wypoczynku - przy akwenie dyżurują ratownicy. Kąpielisko jest przez nich monitorowane codziennie w godzinach 9:00-19:00.

Spalarnia W Warszawie będzie największa w Polsce! Byliśmy na budowie jako pierwsi

Jest jedno "ale"

Przepisy, które zobowiązują sanepid do sprawdzania stanu wody, nie zawierają ani obowiązku sprawdzania jej pod kątem moczu ani bakterii kałowych. Dlatego dla niejednego spragnionego ochłody w wodzie błotniste dno Jeziorka Czerniakowskiego może być przeszkodą, gdyż nie da się z niego w pełni odczytać czy woda jest czysta. Jednak nic straconego, gdyż w całej Warszawie jest jeszcze 7 otwartych kąpielisk. - Między innymi w parku w Powsinie, odkryta pływalnia w Parku Szczęśliwickim, ośrodku Moczydło czy w ośrodku przy ulicy Inflanckiej. Te obiekty są nadzorowane przez organy państwowej i powiatowej inspekcji sanitarnej miasta stołecznego Warszawa - mówi Joanna Narożniak.

Quiz. Jedzenie na literę A

Pytanie 1 z 18
Avocado to podstawowy składnik:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!