Eco Mikołajki z Kingą Sawczuk w Górze Kalwarii

2021-12-06 10:13 Jakub Adamiak
Eco Mikołajki z Kingą Sawczuk w Górze Kalwarii
Autor: Materiały prasowe BEE MUSIC Eco Mikołajki z Kingą Sawczuk w Górze Kalwarii

W miniony weekend miały miejsce świąteczne iluminacje w całej Polsce. Jedna z bardziej pomysłowych miała miejsce w Górze Kalwarii. To tam odbyło się wyjątkowe spotkanie mikołajkowe, w czasie którego dzieci ze szkół z terenu gminy przygotowały ozdoby choinkowe z… elektrośmieci! Pomagała im w tym ambasadorka projektu Eco Studio ELECTRO - SYSTEM - Kinga Sawczuk.

Spotkanie edukacyjno - ekologiczne „Mikołajki z Eco Studio” odbyło się w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii. Kinga Sawczuk poprowadziła przedświąteczną lekcję przyrody z Panią ekspert Organizacji Odzysku ELECTRO - SYSTEM - Agatą Wiśniewską. Połączyła się też on-line z Kubą Adamiakiem, z którym od dwóch lat tworzy edukacyjne filmy wideo mówiące o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami. W wydarzeniu uczestniczył oczywiście gość specjalny - św. Mikołaj, który przybył z wyjątkowymi ekologicznymi prezentami. Głównym punktem spotkania były warsztaty ozdób choinkowych, które przygotowywała Kinga razem z dziećmi i młodzieżą ze szkół z terenu gminy. Ozdoby te były szczególne, bo zostały stworzone z elektrośmieci, które na tę okoliczność zostały w bezpieczny sposób przygotowane przez pracowników zakładu przetwarzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego REMONDIS Electrorecycling. Dzieci dowiedziały się tym samym jak prawidłowo postępować z elektroodpadami i jak można nadać im drugie życie. Ozdoby przygotowane m.in. z płytek komputerowych, popsutych pilotów do telewizorów, czy płyt cd ze zużytego sprzętu hi fi zostały powieszone na wielkiej, ekologicznej choince, która stanęła na placu przed ratuszem w Górze Kalwarii.

SuperNova LIVE: To był rok w Radiu SuperNova

Góra Kalwaria po raz kolejny uczestniczy w ekologicznym projekcie Organizacji Odzysku ELECTRO- SYSTEM. Chcemy nie tylko ozdobić elektroodpadami naszą choinkę, ale przede wszystkim przekazać młodzieży, że tak naprawdę ze wszystkiego można zrobić coś fajnego, nadać drugie życie różnym niepotrzebnym rzeczom i elektroośmieciom. Podkreślamy też, że jest pewna grupa odpadów, na którą trzeba szczególnie zwrócić uwagę i nie można ich wyrzucać do zwykłego kosza razem z odpadami komunalnymi. Trzeba je utylizować, oddawać do specjalistycznych punktów, dlatego cieszę, że możemy uczestniczyć jako gmina przyjazna środowisku w tym ważnym projekcie - mówił Arkadiusz Strzyżewski, Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria.

Mikołajkami w Górze Kalwarii zakończyliśmy drugi sezon Eco Studio ELECTRO - SYSTEM. Cieszę się bardzo, że byliście z nami i uczyliście się jak dbać o środowisko naturalne. Mam nadzieję, że zapamiętacie, aby nie chomikować elektroodpadów w domu, tylko przekazać je w dobre, nieprzypadkowe i zdezynfekowane ręce! Dzieci, które tworzyły z nami ozdoby choinkowe z elektrośmieci podczas Mikołajek wykazały się naprawdę ogromną kreatywnością! Jestem pod wrażeniem bombowych bombek, które przygotowały - dodawała z uśmiechem Kinga Sawczuk.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO - SYSTEM. Intensywny rozwój technologiczny i zmiany w nawykach konsumenckich powodują, że generowane są coraz większe ilości elektroodpadów. Elektrośmieci to z jednej strony cenny materiał, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać surowce, ale jednocześnie źródło niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Dlatego elektroodpady powinny trafiać do właściwych punktów zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu. - mówiła Agata Wiśniewska, ekspert ds. edukacji ekologicznej ELECTRO-SYSTEM Organizacji Odzysku.