Barbórka

i

Autor: pixabay.com Barbórka

Barbórka 2021 - kiedy jest święto górników i imieniny Barbary?

2021-11-25 15:52

Ten dzień to nie tylko święto górników, ale też okazja do złożenia życzeń wszystkim Barbarom. Kiedy w 2021 roku wypada Barbórka? Jak obchodzone jest święto górników? Możecie to sprawdzić w naszym artykule.

Barbórka 2021 - kiedy wypada święto górników? Warto zadać sobie takie pytanie. Górnictwo to jeden z najcięższych zawodów, a z pracy ludzi zatrudnionych w tym sektorze obecnie korzystamy wszyscy. Choć prowadzone są działania mające na celu wykorzystanie czystszej energii, aktualnie wciąż zależymy od paliw kopalnych, jak chociażby węgiel. Ten zaś wydobywają górnicy. Barbórka jest więc okazją, by wyrazić wdzięczność za ich trud. Nie zapominajmy jednak, że Barbórka to również jedne z wypadających kilka razy w ciągu roku imienin Barbary. W dalszej części artykułu poznacie datę Barbórki 2021 i dowiecie się, jaka Barbara stała się patronką tego święta.

Poradnik Zdrowie: odra

Data Barbórki 2021

Wszyscy wiedzą, że Barbórka to święto górników. Warto jednak dodać, że ten dzień obchodzą również geolodzy i inne osoby związane z poszukiwaniem różnych złóż ukrytych w ziemi. Data Barbórki w Polsce to 4. grudnia - wspomnienie św. Barbary z Nikomedii. Dlaczego to właśnie ona jest patronką święta?

4. grudnia - wspomnienie św. Barbary z Nikomedii

Barbara urodziła się 4. grudnia 305 roku. Pochodziła z pogańskiej rodziny z Heliopolis, a później przeniosła się do Nikodemii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem i przyjęła tę wiarę. Właśnie za to spotkała ją śmierć, którą - po torturach - zadał jej własny ojciec. Barbara z Nikomedii to jedna ze świętych męczennic Kościoła. Barbara jest między innymi patronką ciężkiej pracy. Właśnie dlatego górnicy obchodzą swoje święto w dziej jej wspomnienia.

By oddać cześć patronce, Barbórki rozpoczynają się nabożeństwem w kościele lub pod figurzeą św. Barbary. Później miejsce mają radosne uroczystości, których stałym punktem są przemarsze orkiestr górniczych wygrywających swój hymn na osiedlach zamieszkanych przez pracowników kopalni.

Imieniny Barbary - kiedy wypadają?

4. grudnia nie jest jedynym dniem, w którym możemy składać życzenia Barbarom. Imieniny wypadają również 18. kwietnia, 9. lipca, 20. września oraz 19. listopada. Imię Barbara pochodzi od greckiego barbaros i oznacza "obcą" lub "cudzoziemkę".

Źródło: Barbórka 2021 - kiedy jest święto górników i imieniny Barbary?