Radni uchwalili zmiany w wydawaniu abonamentów mieszkańca

i

Autor: fot. ZDM Radni uchwalili zmiany w wydawaniu abonamentów mieszkańca

Abonament mieszkańca tylko dla rozliczających PIT w Warszawie! Szykują się zmiany

2021-12-09 16:28

Żeby zaoszczędzić na parkowaniu w Warszawie trzeba płacić tu podatki - mówią radni, którzy zagłosowali dziś za przyjęciem zmian w sposobie wydawania abonamentów mieszkańca. Od lutego 2022 roku, aby dostać kartę parkingową, sam meldunek nie wystarczy. Będzie potrzebny też PIT rozliczony w Warszawie.

Chciał wyłudzić 25 tysięcy złotych „na policjanta'! Złapali go na gorącym uczynku

Zmiana wydawania abonamentów mieszkańca

Od lutego o abonament parkingowy będzie mógł wystąpić ten, kto jest w Warszawie zameldowany i rozlicza się z podatku PIT w jednym ze stołecznych urzędów skarbowych. Zasada jest prosta: żeby zaoszczędzić na parkowaniu w Warszawie - trzeba płacić tu podatki. Za takimi zmianami zagłosowali na dzisiejszej sesji Rady Miasta warszawscy radni.

- Abonament mieszkańca SPPN przysługiwać będzie teraz wyłącznie osobom, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni. Zmiana służy zachęceniu do płacenia PIT w Warszawie i ograniczeniu dostępu do przywilejów parkingowych dla osób, które unikają płacenia podatków - mówi dyrektor ZDM Łukasz Puchalski. 

W okresie przejściowym, do 30 kwietnia 2022 r., dokumentem potwierdzającym rozliczanie PIT w Warszawie będzie również formularz ZAP-3, złożony w 2021 lub 2022 roku, w którym wskazano Warszawę jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego. Dzięki temu osoby przenoszące rezydencję podatkową do Warszawy nie będą musiały czekać na abonament do momentu pierwszego rozliczenia podatkowego.

- Wszystkie wydane dotychczas abonamenty zachowują swoją ważność. Dopiero gdy wygasną, ich posiadacze występując o przedłużenie uprawnień będą zobowiązani udowodnić rozliczenie podatku PIT w Warszawie. Podstawowym warunkiem uzyskania abonamentu pozostaje meldunek (stały lub czasowy) na terenie SPPN. Dzięki temu abonamenty dostają tylko faktyczni mieszkańcy strefy - mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.

Czytaj także: Napastował 12-latkę w autobusie. Uratował ją kierowca [WIDEO]

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Odległości między miastami. Wiesz, gdzie jest dalej?

Pytanie 1 z 10
Gdzie jest dalej? Z Warszawy do...
Źródło: Abonament mieszkańca tylko dla rozliczających PIT w Warszawie! Szykują się zmiany