Jędrzej Morawiecki portret - fot. Joanna Morawiecka

i

Autor: mat.pras

#SolidarnizUkrainą ciąg dalszy. Wrocławski Domu Literatury obchodzi Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO

2022-04-21 17:16

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO. Z tej okazji Wrocławski Dom Literatury przygotował kilka wydarzeń: Bookowisko, dedykowany Ukrainie koncert, czy spotkanie autorskie z reportażystą Jędrzejem Morawieckim, które poprowadzi Michał Nogaś. Wszystkie te propozycje wpisują się w realizowane przez WDL działania pomocowe odbywające się pod hasłem #SolidarnizUkrainą.

Kilka dni książkowych atrakcji

- Światowy Dzień Książki zaczniemy świętować już w czwartek 21 kwietnia. W tym dniu o 19.00 w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie się niecodzienny koncert muzyki filmowej pt. „Muzyka z ekranu dla Ukrainy”. Będzie to okazja, by posłuchać utworów pochodzących z uwielbianych przez widzów filmów i seriali. Nie zabraknie przebojów światowego mainstreamu ani arcydzieł klasyki polskiej kinematografii – od „Desperado” po „Psychozę”, od „Nocy i dni” po „Misia”. Wystąpi wrocławski Kwartet Smyczkowy PAKAMERA (Aleksandra Pawłowska – skrzypce, Dorota Pindur – skrzypce, Marzena Malinowska – altówka, Monika Łapka – wiolonczela), a także gościnnie wokalistka Aleksandra Bugaj oraz skrzypaczka Agata Kasperska. Artystki z PAKAMERY są związane z Wrocławską Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum. Muzykę filmową prezentowały już między innymi podczas festiwalu Sensacyjne Lato Filmów w Kołobrzegu oraz American Film Festival we Wrocławiu - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Koncert w klubie Proza jest charytatywny. Organizatorzy nie będą prowadzić sprzedaży biletów, ale przy wejściu na występ będzie trzeba wykupić cegiełkę za minimum 20 złotych (zapłacić będzie można wyłącznie gotówką!). Cały dochód zostanie przekazany Fundacji Ukraina, wspierającej ofiary wojny zarówno w Ukrainie, jak i poza jej granicami.

W sobotę 23 kwietnia, czyli w samym Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich UNESCO, można wybrać się na pierwsze w tym roku Bookowisko w Przejściu Garncarskim. Od 11.00 do 14.00 tuż przy wejściu do Wrocławskiego Domu Literatury rozgości się otwarty dla wszystkich kiermasz książek. Jak zawsze będzie to okazja, by znaleźć m.in. rzadkie i niespotykane już w księgarniach pozycje do domowych bibliotek lub zdobyć nowości w promocyjnej cenie.

- Na Bookowisku każdy może wystawić książki ze swoich własnych zbiorów, które chce przekazać dalej. Zasady są proste: należy zgłosić się do organizatorów i zarezerwować bezpłatne miejsce dla wystawcy. Wrocławski Dom Literatury udostępnia stoły i przestrzeń w Przejściu Garncarskim. Osoby chcące sprzedawać książki podczas kiermaszu proszone są o wysłanie maila na adres: agata.matkowska@literatura.wroclaw.pl. W wiadomości należy zawrzeć podstawowe informacje (nr telefonu, przybliżoną liczbę książek, które planujecie wystawić). O otrzymaniu miejsca i zaproszenia do udziału decyduje kolejność zgłoszeń - podkreśla Waldemar Mazur z Wrocławskiego Domu Literatury.

Podczas tegorocznej edycji Bookowisko zostanie wzbogacone ofertą Wrocławskiego Domu Literatury. Organizatorzy, w ramach pomocy Ukrainie, przygotują specjalne stoisko z książkami, które instytucja zgromadziła w ostatnich miesiącach. Kupimy je w niezwykle okazyjnych cenach od 5 do 20 złotych. Każda pozyskana w ten sposób złotówka trafi do puszek Fundacji Ukraina, dlatego bardzo ważne jest, byśmy byli przygotowani na płacenie gotówką.

W niedzielę 24 kwietnia Wrocławski Dom Literatury rusza z nowym cyklem spotkań. Raz w miesiącu w klubie Proza nagrywany będzie odcinek audycji „Czytał Michał Nogaś”. Tym, co wyróżni powstające we Wrocławiu odcinki to udział publiczności. Pierwszym gościem redaktora Michała Nogasia będzie Jędrzej Morawiecki, reporter, literaturoznawca i socjolog, którego najnowsza książka „Szuga. Krajobraz po imperium” właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Czytelnik. Na to spotkanie można wybrać się do Prozy 24 kwietnia o 19.00. Książka Jędrzeja Morawieckiego jest boleśnie aktualna. Autor, od lat podróżujący w najdalsze zakątki Rosji, odkrył inny kraj niż dotychczas opisywany w polskich reportażach lub artykułach prasowych. W „Szudze” obnażył egzotyzujące i zaczarowujące sposoby kreowania jej obrazu. Przeprowadził też bolesny rozrachunek ze swoim osobistym stosunkiem do Rosji.

- Słowo szuga znaczy śryż, breja, lód zmieszany z wodą i pośniegowym błotem. Pojawienie się jej na drogach i rzekach zapowiada odwilż, wiosnę, nadejście nowego. Jakiej odnowy doświadczyła Rosja po rozpadzie Związku Radzieckiego? W „Szudze” Morawiecki przekonuje, że początkowe wolnościowe przemiany, zarówno polityczne, jak i społeczne, ostatecznie nie przyniosły ani państwu, ani jego obywatelom pozytywnych trwałych zmian. Rosja ostatniej dekady to rozkwit nacjonalizmów, radykalizacja postaw, represje wobec niepokornych. Bohaterowie książki szukają kryjówek albo uciekają, trafiając do klinik psychiatrycznych, obozów dla uchodźców, wreszcie do strefy działań wojennych. „Szuga” jest bogatą mozaiką reportaży i opowieści z syberyjskiego Tomska oraz poruszających relacji mieszkańców Donbasu po rosyjskiej agresji na ich region - relacjonują organizatorzy.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Książkę będzie można kupić na miejscu dzięki księgarni krainaksiążek.pl. Nie zabraknie również puszki Fundacji Ukraina, do której będzie można przekazać dowolny datek na pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

8 sposobów na ŚCIĄGANIE | ESKA XD - Matura 2022 #47
Źródło: #SolidarnizUkrainą ciąg dalszy. Wrocławski Domu Literatury obchodzi Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO