"Przez rosnące ceny, cofamy się w rozwoju". Niepokojące prognozy dotyczące jakości powietrza

2022-09-07 14:29

Ceny węgla rosną, co odbija się nie tylko na naszych portfelach, ale może mieć też bardzo negatywny wpływ na nasze otoczenie. Przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego uważają, że przyjęta przez sejm ustawa o wsparciu odbiorców ciepła spowoduje, że cofniemy się w rozwoju w zakresie dbania o jakość powietrza.

Dnia 7 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba. Został ustanowiony przez ONZ 3 lata temu, a jego celem jest zwiększenie zaangażowania oraz upowszechnianie działań służących poprawie jakości powietrza. To bardzo ważne, zwłaszcza teraz, w sytuacji, gdy jakość powietrza, delikatnie mówiąc, pozostawia wiele do życzenia. Jak podkreślają antysmogowi aktywiści - nie pomagają w tym również rosnące ceny węgla czy przyjęta przez sejm ustawa, zgodnie z którą gospodarstwa domowe, używające do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego mogą otrzymać dodatki.

Wrocławscy aktywiści alarmują: drożyzna nie pomoże w walce ze smogiem

- Cofamy się o co najmniej kilka lat na drodze do czystego powietrza. Wprowadzenie w życie tej ustawy, spowoduje, że będzie można palić miałem czy jakimiś odpadami węglowymi, co w dalszym ciągu nie jest dozwolone w myśl uchwał antysmogowych - mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i dodaje, że w obecnej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogłaby być instalacja pomp ciepła.

Wyróżniamy dwa podstawowe źródła zanieczyszczeń powietrza. - Pierwsze to nasze piece domowe, często tzw. "kopciuchy". Drugim źródłem jest ruch samochodowy, oczywiście jest też zanieczyszczenie przemysłowe, które występuje w pewnych strefach, ale biorąc pod uwagę skalę tego zjawiska, to jednak największy wpływ mają piece i samochody - podkreśla Krzysztof Smolnicki.

Stan powietrza w Polsce kontrolowany jest przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. Badaniem poziomu smogu zajmują się także inne instytucje, w tym organizacje ekologiczne. Zgromadzone dane nie stanowią tajemnicy, tak więc można sprawdzać, jak w danym dniu prezentuje się sytuacja w poszczególnych regionach kraju. Użytkownicy smartfonów mają możliwość pobrania aplikacji „Jakość powietrza w Polsce”, która zawiera najnowsze informacje GIOŚ.

Co roku w naszym kraju, w wyniku zanieczyszczonego powietrza umiera ok. 50 tysięcy ludzi.

Panika w Rosji. Tak Ukraińcy nękają Putina! l Raport Walczaka
Źródło: Niepokojące prognozy dotyczące jakości powietrza. "Przez rosnące ceny, cofamy się w rozwoju"