Kosmiczne laboratorium opracowane przez naukowców z Wrocławia dotarło na orbitę

i

Autor: mat.pras

Kosmiczne laboratorium opracowane przez naukowców z Wrocławia dotarło na orbitę

2022-01-19 4:20

Miniaturowe laboratorium stworzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zostało umieszczone na orbicie dzięki rakiecie Falcon 9. Ma posłużyć w ważnych badaniach.

Celem bio-nanosatelity obserwacyjnego LabSat, w którym znajduje się miniaturowe laboratorium, jest zbadanie wpływu mikrograwitacji i kosmicznego promieniowania na działanie konkretnych leków onkologicznych. Badacze z Wrocławia chcą sprawdzić, jak te czynniki mogą wpłynąć na ludzkie zdrowie.

Bio-nanosatelita wraz z próbkami biologicznymi został wysłany w przestrzeń kosmiczną dzięki rakiecie Falcon 9 biorącej udział w misji Transporter-3. W ciągu najbliższych dni, naukowcy będą analizować dane, przesyłane wprost z orbity do urządzeń we wrocławskim laboratorium.

- Nasz LabSat jest wielkości szkiełka mikroskopowego, ale jest to laboratorium zintegrowane, zapewniające odpowiednie środowisko, konieczne do przeżycia badanych próbek biologicznych - mówi Julita Kulbacka z Uniwersytetu Medycznego.

Skonstruowany we Wrocławiu bio-nanosatelita wykorzystuje zminiaturyzowane instrumenty najnowszej technologii. To jedno z trzech urządzeń umieszczonych na orbicie w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Aby próbki biologiczne mogły przetrwać na ziemskiej orbicie, potrzebne są odpowiednie warunki. Do potrzymania funkcji życiowych niezbędne było zapewnienie właściwej wilgotności, temperatury, oświetlenia, dopływu gazu oraz mediów.

- W pierwszym etapie przeprowadziliśmy testy na Ziemi, teraz układ jest sprawdzany na orbicie. Wyniki projektu zostaną wykorzystane do opracowania uniwersalnego bio-nanosatelity umożliwiającego prowadzenie zróżnicowanych badań - dodaje Kulbacka.

Super Raport 18.01 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska oraz prof. Robert Flisiak - epidemiolog) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty

Oprócz naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w projekcie, którego liderem jest firma SatRevolution, biorą udział Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy i Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej.

Źródło: Kosmiczne laboratorium opracowane przez naukowców z Wrocławia dotarło na orbitę