,,Kochaj - nie rżnij’’ i ,,Chcemy bzykać w spokoju’’. Co oznaczają hasła na wrocławskich billboardach?

i

Autor: Materiały prasowe/Hub Aktywistyczny

,,Kochaj - nie rżnij’’ i ,,Chcemy bzykać w spokoju’’. Hasła na wrocławskich billboardach to HIT

2022-08-03 11:32

,,Chcemy mieć mokro – czy Pola irygacyjne wyschną?” – między innymi takie hasła pojawiły się na billboardach w różnych częściach Wrocławia. To za sprawą kampanii ,,Dziki Wrocław – dzika przyjemność”. W ramach akcji aktywiści chcą zwrócić uwagę na cenną przyrodę w stolicy Dolnego Śląska. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Wczoraj (2 sierpnia) ruszyła kampania ,,Dziki Wrocław - dzika przyjemność’’ w obronie cennych przyrodniczo obszarów stolicy Dolnego Śląska. Stoi za nią Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu, która skupia 22 organizacje i ruchy działające na rzecz przyrody oraz klimatu.

W jej ramach na wrocławskich billboardach mieszkańcy mogą oglądać między innymi takie slogany: ,,Kochaj - nie rżnij - czy Las Sołtysowski zostanie wycięty?’’, ,,Chcemy mieć mokro - czy Pola irygacyjne wyschną?’’, ,,Chcemy bzykać w spokoju - czy Dolina Widawy zostanie ochroniona?’’. Nawołują one do zauważenia dzikiej przyrody wokół siebie i wsparcia kampanii na rzecz ochrony terenów przyrodniczych Wrocławia.

- Przyroda nie jest biernym tłem dla ludzkich działań. To, jak potraktujemy ją dziś i jutro będzie wpływać na warunki, czy komfort życia wrocławian, wrocławianek przez kolejne długie, a co warte podkreślenia - gorące lata w mieście. Dlatego musimy szybko działać póki jest co chronić - mówi Weronika Mazurek, koordynatorka kampanii.

Dziki Wrocław - dzika przyjemność. Aktywiści walczą u Sutryka

Aktywiści złożyli 26 wniosków do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Domagają się od niego podjęcia działań prawnych mających na celu ustanowienie trzech rezerwatów (Pola Irygacyjne, Las Rędziński oraz Wyspa Opatowicka) oraz pięć zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w dolinach wrocławskich rzek. Pozostałe tereny mają uzyskać status użytków ekologicznych.

- Liczymy, że Prezydent Jacek Sutryk wykaże inicjatywę i zrealizuje nasze postulaty - czyli złoży odpowiednie wnioski w RDOŚ oraz w Radzie Miejskiej o utworzenie terenów chronionych. Prezydent ma na odpowiedź na nasze wnioski miesiąc. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, choć liczymy na udaną współpracę - zaznacza w imieniu Koalicji Jakub Janas, członek Akcji Miasto.

Lista terenów proponowanych do ochrony została przygotowana przez ekspertów Wrocławskiej Przyrody. Od wielu lat w stolicy Dolnego Śląśka nie objęto ochroną prawną ani jednego obszaru. Wrocław jako jedno z nielicznych dużych miast nie posiada rezerwatu przyrody oraz zespołu przyrodniczo-krajobrazowego wyznaczonego ze względów przyrodniczych.

Aktywiści zapraszają też mieszkańców dołączenia do grupy fejsbukowej - TUTAJ. Tam znaleźć można informacje o przebiegu kampanii oraz spacerach przyrodniczych dla dzieci i dorosłych, które odbywać się będą w sierpniu.

Kampania finansowana jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: ,,Kochaj - nie rżnij’’ i ,,Chcemy bzykać w spokoju’’. Hasła na wrocławskich billboardach to HIT