WOPR poleca przed wyjazdem na wakacje aplikację "Ratunek"

2021-07-23 11:42 Paweł Jankowski
WOPR na plaży w Pieczyskach
Autor: Filip Kowalkowski dla UMWKP WOPR na plaży w Pieczyskach

Wakacje to także, poza wypoczynkiem, czas potencjalnego niebezpieczeństwa. Wyjeżdżamy nad jezioro, morze czy w góry. Nie zawsze jesteśmy pewni, gdzie się dokładnie znajdujemy. Możemy zabłądzić w górach, lesie, popłynąć za daleko i zgubić drogę. W odnalezieniu może pomóc nam aplikacja "Ratunek".

Przed nami kolejny pogodny i słoneczny weekend. Spędzającym ten czas nad wodą przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wypadek, zaginięcie w górach lub jesteś świadkiem wypadku nad wodą, a nie wiesz gdzie jesteś lub nie wiesz gdzie zadzwonić i nie znasz numer do służb ratunkowych. Wystarczy użyć aplikacji Ratunek, która w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej. Ratownicy będą wiedzieć gdzie udać się z pomocą, udzielą jej szybciej i skuteczniej, gdyż otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów.

Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami naszego regionu nie zna nazw poszczególnych zbiorników wodnych. W sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują. Aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do 3 metrów – podkreśla prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Maciej Banachowski.

Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy. Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok. W kujawsko-pomorskim WOPR pracuje 686 ratowników. Wielu z nich posiada dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – są płetwonurkami, sternikami motorowodnymi, żeglarzami i instruktorami żeglarstwa. Do ich zadań należą patrolowanie plaż, kąpielisk, rzek i jezior, upowszechnianie nauki pływania, prowadzenie szkoleń i akcji profilaktycznych.

Spacer po zamku toruńskim
Źródło: WOPR poleca przed wyjazdem na wakacje aplikację "Ratunek"