Walentynki w Młynie Wiedzy

i

Autor: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu To propozycja zarówno dla par, jak i singli

Walentynki w Młynie Wiedzy

2022-02-01 5:30

To propozycja zarówno dla par, jak i singli. W trakcie wydarzenia uczestnicy/uczestniczki będą mieli/miały możliwość poznać chemię miłości ukrytą w hormonach i feromonach. Dowiedzą się również, w jaki sposób wyznawali sobie miłość nasi przodkowie oraz spróbują stworzyć własny list przy pomocy dawnych narzędzi pisarskich.

Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). "Walentynki w Młynie Wiedzy" odbędą się 12 i 13 lutego w godz. 18:00-21:00 w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji. To propozycja zarówno dla par, jak i singli. Uczestnicy wydarzenia spróbują tu stworzyć własny list przy pomocy dawnych narzędzi pisarskich. Eksperci ze szkoły tańca zaprezentują tango, a także zademonstrują podstawowe kroki tego pełnego pasji tańca. Na gości będą czekały kawa i herbata w towarzystwie miłosnej listy przebojów. Liczba uczestników jest ograniczona, a wydarzenie jest biletowane.

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280–1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Walentynki w Młynie Wiedzy