Upały i burze w Toruniu i Kujawsko-Pomorskiem! Są ostrzeżenia

2021-07-07 10:08 MWR
Zraszacz na Rynku Staromiejskim w Toruniu
Autor: M.Witt-Ratowska Zraszacz na Rynku Staromiejskim w Toruniu

Dla województwa kujawsko-pomorskiego IMGW wydało ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed burzami z gradem na 7 lipca. Groźna pogoda czeka nas prawdopodobnie późnym popołudniem i wieczorem. Do tego upały w ciągu dnia w okolicach 33 stopni.

Podczas burz i deszczu może spaść od 20 do 40 litrów wody na metr kwadratowych oraz będzie bardzo silny wiatr, w porywach nawet do 90-100 km/h. Alerty pogodowe obowiązują w większości województw, wśród nich jest nasz region.

Alarm drugiego stopnia (ten groźniejszy) przed burzami z gradem obowiązuje w powiatach: sępoleńskim, bydgoskim, Bydgoszcz, chełmińskim, świeckim, grudziądzkim, Grudziądz, tucholskim), ważne w godzinach 11-22. Alarm pierwszego stopnia obowiązuje dla pozostałych powiatów. Wyładowaniom miejscami towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, możliwy grad.

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. (...)

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. (...)

W samym Toruniu burz i opadów możemy się spodziewać w późniejszych godzinach popołudniowych i wieczorem. Do tego czasu będzie zachmurzenie zmienne i umiarkowane, ale z bardzo wysokimi temperaturami. Dziś (7 lipca) upalnie, do 33 stopni. Natomiast w czwartek (8 lipca) spadek do 25 stopni, może nam też towarzyszyć przelotny deszcz.

Piękna pogoda zachęciła do spacerów. Tłumy w Myślęcinku
Źródło: Upały i burze w Toruniu i Kujawsko-Pomorskiem! Są ostrzeżenia