Toruńscy strażacy będą efektywniej szukać topielców

2022-02-08 20:30 Michał Kaproń
Toruńscy strażacy będą efektywniej szukać topielców
Autor: KM PSP w Toruniu

W strukturach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej powołano Specjalistyczną Grupę Sonarową „Toruń”. Jej zadaniem będzie precyzyjne określanie lokalizacji topielców, a także zaginionych w głębi akwenów przedmiotów.

Grupa została wydzielona ze struktur Jednostki Ratowniczo-gaśniczej nr 3. Z wyposażenia tej jednostki przejęła część niezbędnego wyposażenia: dwa specjalistyczne sonary, łódź, samochód i robota do badania dna akwenów. W planach jest jeszcze zakup kolejnego specjalistycznego samochodu z przeznaczeniem dla tej grupy, a także urządzenia do prac podwodnych.

Przykładem wykorzystania sonaru jest zeszłoroczne zdarzenie, gdy samochód wpadł do Wisły. Tam można było wykorzystać sonar, by zobaczyć gdzie jest ten samochód i dopiero wtedy wysłać na miejsce nurków, by podczepili liny – mówił nam kpt. Przemysław Baniecki, oficer prasowy KM PSP w Toruniu.

Toruńska grupa jest pierwszą taką jednostką zorganizowaną w naszym województwie. Jej podstawowym obszarem działania jest Toruń i Powiat Toruński, ale w razie potrzeby może nieść pomoc na obszarze całego kraju. Specjalistyczna Grupa Sonarowa „Toruń” liczy 3 osoby, przeszkolone i przygotowane do pracy z nowoczesnym sprzętem, a na jej czele stanął st. kpt. Bartosz Kubiak.

Źródło: Toruńscy strażacy będą efektywniej szukać topielców