Toruń wreszcie będzie miał połączenie z autostradą A1 i S10

2021-07-10 11:22 Paweł Jankowski
Toruń będzie miał połączenie z autostradą A1 i drogą ekspresową S10
Autor: pixabay.com Toruń będzie miał połączenie z autostradą A1 i drogą ekspresową S10

Wieloletnie starania władz miasta przyniosły skutek. Prezydent Michał Zaleski podpisał porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wybudowania łącznika, który umożliwi wjazd na A1 w Czerniewicach.

Od lat kierowcy zastanawiają się, dlaczego Toruń nie ma połączenia z autostradą A1. Wiele lat trwały rozmowy, by to zmienić. Wreszcie udało się. Prezydent podpisał z GDDKiA porozumienie w tej sprawie. Wybudowanie łącznika między A1 i Drogą Krajową nr 91 zapewni wjazd na autostradę w Czerniewicach.

Powstanie nowego układu sprawi, że węzeł koło Czerniewic (Toruń-Południe) wreszcie zyska funkcjonalność. Od lat mówiło się, że nie mamy połączenia Drogi Krajowej nr 91 z autostradą. Poprzez tę łącznicę i węzeł Toruń-Południe będziemy już to połączenie mieli, a jest ono dla nas newralgiczne i strategiczne - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski.

Powstanie nie tylko łącznik, ale i m.in i przy węźle Toruń Podgórz GDDKiA wykona powiązania z istniejącym układem drogowym Torunia, co ułatwi wjazd i zjazd z drogi ekspresowej do miasta. Koszty inwestycji zostaną poniesione przez inwestora drogi ekspresowej, natomiast miasto te fragmenty drogi 91 i obudowanej łącznicy, które znajdą się w granicach Torunia będzie te fragmenty utrzymywać, odśnieżać i dbać o znaki drogowe.

Na razie jest podpisane tylko porozumienie i nie możemy podać nawet przybliżonej daty. Cała trasa ma być gotowa w okresie kilku najbliższych lat.

Toruński przewodnik zaprasza do odwiedzenia Kościoła św. Jakuba
Źródło: Toruń wreszcie będzie miał połączenie z autostradą A1 i S10