Toruń. Odbyła się wigilia na Rynku Nowomiejskim. Zobaczcie zdjęcia!

2022-12-21 9:39 Mateusz Pielka Marta Łazarska

20 grudnia (wtorek) odbyła się wigilia miejska na Rynku Nowomiejskim. Wydarzenie powróciło do Torunia po pandemicznej przerwie. Na przybyłych czekały prezenty, świąteczne przysmaki oraz ciepłe życzenia. Życzenia mieszkańcom Torunia złożył Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Torunia. Zobaczcie galerię zdjęć!

Wigilia miejska w Toruniu

Spotkanie wigilijne przy szopce bożonarodzeniowej rozpoczęło się od tradycyjnego odczytania fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa. Następnie błogosławieństwa zgromadzonym udzielił biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Święta Bożego Narodzenia to Święta bardzo rodzinne. Święta pełne ciepła i wzajemnej życzliwości. Życzę, aby to były Święta, które w nasze serca wleją prawdziwy Boży Pokój. A tego pokoju bardzo potrzebujemy tym bardziej, że dookoła nas coraz więcej znaków niepokoju. Coraz więcej zagrożeń, które nas dotykają, więc życzę pokoju serca, pokoju w rodzinach, pokoju w naszym otoczeniu, mieście i Ojczyźnie - mówił duchowny.

Do wszystkich przybyłych przemówił też wspomniany wcześniej wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Chciałbym w imieniu Prezydenta Michała Zaleskiego oraz własnym i pracowników Urzędu Miasta życzyć państwu przede wszystkim rodzinnych, pełnych ciepła Świąt Bożego Narodzenia. Oczywiście jesteśmy w okresie trudnym dla nas. Ostatnio wiele osób choruje na grypę, więc życzę także zdrowia i pokoju. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i ten pokój nie tylko potrzebny jest nam, ale przede wszystkim mieszkańcom Ukrainy. Mimo przeciwności, cieszmy się dziś swoją obecnością - mówił Fiderewicz.

Życzenia świąteczne

W imieniu Rady Miasta Torunia życzenia złożył przewodniczący Marcin Czyżewski. Słowa do wiernych prawosławnych wygłosił obecny na uroczystości ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia, proboszcz Parafii Prawosławnej św. Mikołaja. Były także życzenia świąteczne oraz słowa otuchy w języku ukraińskim, które odczytała Julia Asynowska, Ukrainka pracująca w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej.

Wigilijne atrakcje

Na wigilię miejską przybyło wielu mieszkańców Torunia. Wśród gości krążyli bałwanek i renifer (maskotki wieczoru), którzy rozdawali cukierki. Wystąpił również zespół Sunday Worship. W tym roku zrezygnowano z dzielenia się opłatkiem ze względów bezpieczeństwa epidemicznego. Był też ciepły posiłek oraz prezenty dla dzieci, które rozdawał Święty Mikołaj.

Źródło: Toruń. Odbyła się wigilia na Rynku Nowomiejskim. Zobaczcie zdjęcia!