Toruń liczy straty po pandemicznym sezonie turystycznym [AUDIO]

2021-04-14 13:09 Magdalena Witt-Ratowska
Toruń
Autor: M.Witt-Ratowska

W 2020 roku nasze miasto odwiedziło 60 procent mniej gości. Nie było wycieczek szkolnych, prawie wcale turystów zagranicznych. Najbardziej poszkodowana jest branża przewodnicka, przewoźnicy, do tego gastronomia i hotelarstwo. A co za tym idzie - wzrost bezrobocia w tych usługach.

Brak wycieczek szkolnych to aż 20 milionów złotych strat dla miasta. Uczniowie chętnie odwiedzali Toruń zazwyczaj od wiosny prawie do końca roku szkolnego w czerwcu. W 2020 takich wyjazdów nie było w całej Polsce. Szkoły pozamykano, a wiosna upłynęła pod znakiem lockdownu. I to tuż po feriach zimowych, gdzie jeszcze wszystkie obiekty tętniły życiem i miały pełne obłożenie. Wszystko skończyło się w marcu.

Do Torunia przyjechało 60 procent mniej turystów. To 80-cioprocentowy spadek gości zagranicznych i 40-stoprocentowy z Polski. Tu jedynie wakacje i sierpień uratowały nieco sytuację. Wówczas na chwilę część usług wróciła do "normy", a Polacy poczuli głód wypoczynku, wyjazdów i zwiedzania.

Jednak placówki kulturalne, muzealne, atrakcje turystyczne także odnotowały duże spadki w sprzedaży biletów. Po pierwsze - często były co jakiś czas zamykane, po drugie - nie każdy decydował się na wizytę w zamkniętych miejscach, mimo reżimu sanitarnego - informuje Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.

Ale torunianie odkrywali niektóre miejsca na nowo, jak na przykład Ogród Zoobotaniczny, który cieszył się (i cieszy) dużym powodzeniem wśród odwiedzających. Planetarium, kiedy mogło być czynne, również miało miejsca zapełnione (w odpowiedniej ilości, zgodnej z narzuconymi ograniczeniami). Do tego wzrost zainteresowania nowym Muzeum Twierdzy Toruń i tą częścią historii miasta. Za to Toruń niezmiennie kojarzony jest z trzema sztandarowymi symbolami: gotyk, piernik i Kopernik.

W najbardziej dramatycznej sytuacji znaleźli się przewodnicy i przewoźnicy wycieczek zorganizowanych. To spadek aż o 96 procent. Nierówną walkę z pandemią, zamykaniem i ograniczeniami prowadzili i wciąż prowadzą branże gastronomiczna i hotelarska. Niestety, wiele lokali na toruńskiej starówce zawiesiło lub zakończyło działalność. To za sobą pociągnęło wzrost bezrobocia wśród osób zatrudnionych w tych usługach.

Ilu turystów odwiedziło Toruń w 2020 roku? W danych pojawiło się jedno zero mniej. To około 900 tysięcy osób - szacuje Ośrodek Informacji Turystycznej. W 2019 i we wcześniejszych latach było to powyżej dwóch milionów gości.

Posłuchaj, jakie straty zanotowała toruńska turystyka w 2020 roku:
Najbardziej znaną atrakcją Torunia jest Krzywa Wieża - przekonuje przewodnik Wojciech Olszewski
Źródło: Toruń liczy straty po pandemicznym sezonie turystycznym [AUDIO]