Toruń: Instytut Psychologii UMK w dawnym APL-u zachwyca architekturą [FOTO]

2022-05-08 22:59 Michał Kaproń

Instytut Psychologii UMK w dawnym APL-u już służy naukowcom i studentom i zachwyca architektoniczną formą.

Z oryginalnego wystroju udało się uratować wiele elementów, między innymi kamienne i ceramiczne okładziny ścian i podłóg, mozaiki i elementy stolarki. To bardzo ważne, również z perspektywy nowego zastosowania tego budynku, mówił nam Maciej Trojan z Instytutu Psychologii:

Psychologia środowiskowa zajmuje się również miejscem jako takim, w związku z tym ważną rzeczą jest, żeby zachować tzw. Genius Loci – ducha miejsca, żeby to nie było tak, że nowe zastępuje stare i tak naprawdę na tym miejscu powstaje jakiś dziwoląg. Bardzo nam zależało na etapie projektowania a później współpracy z konserwatorem zabytków i wykonawcami, żeby rzeczywiście duch tego miejsca pozostał żywy pomimo że teraz jest to Instytut Psychologii, a nie Akademicka Przychodnia Lekarska.

Zachowało się nawet oryginalne liternictwo, jakim oznaczane były gabinety dawnej przychodni, a ponadto powstały zielone patia, gdzie będą mogli wypoczywać studenci instytutu. Adaptacja dawnego APL-u kosztowała 16 milionów złotych, Uniwersytet zrealizował ją w całości z własnych środków.

Komentarz:

Byłoby znakomicie, gdyby uniwersyteckie władze potraktowały adaptację obiektu po APL-u jako wzorzec dla kolejnych inwestycji na bielańskim kampusie. Byliśmy już świadkami wystarczającej liczby dewastujących oryginalną substancję remontów (z aulą na czele), a należy pamiętać że pierwotny projekt kampusu, zarówno w warstwie architektury, jak i kompozycji urbanistycznej, jest fenomenem na skalę kraju i należy mu się stosowny szacunek. Za remont APL-u czapki z głów i oby tak dalej!

Źródło: Toruń: Instytut Psychologii UMK w dawnym APL-u zachwyca architekturą [FOTO]