Szpital na Bielanach do wyburzenia. Będzie nowy projekt i oddziały [AUDIO, ZDJĘCIA]

2021-07-10 10:08 Magdalena Witt-Ratowska

Wyburzenie starego budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu w ciągu dwóch lat stanie się faktem. W przyszłym roku ma być gotowa dokumentacja projektowa nowego obiektu. Co ważne, znajdą się tu oddziały, których do tej pory szpital nie miał. Wokół zbudowano nowoczesne budynki szpitalne, więc główny gmach w przestarzałym wydaniu nie ma racji bytu.

Analizy wskazują, że modernizacja w tym przypadku nie miałaby najmniejszego sensu. Trzeba wyburzyć stary budynek i wybudować w tym miejscu nowy, nowoczesny i w pełni funkcjonalny. Realizacja tego projektu będzie piekielnie trudna, czeka nas rewolucja w sensie organizacyjnym

- mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Dla lekarzy, personelu, dyrekcji i przede wszystkim pacjentów to będą zupełnie inne warunki do pracy i leczenia, powstaną nowe oddziały, zwiększy się interna, będzie kardiochirurgia, teleradioterapia, ECMO, ośrodek badawczo-wdrożeniowy - wyliczają Marek Jackowski, naczelny lekarz i Sylwia Sobczak, dyrektor szpitala. Przeprowadzka pacjentów, wyburzenie i budowa to ogromne wyzwanie i przedsięwzięcie logistyczne, ale my się wyzwań nie boimy i czekamy na nie - dodaje Sobczak.

Posłuchaj, co będzie w nowym szpitalu na Bielanach:

W tym tygodniu podpisano umowę na opracowanie budowlanej dokumentacji projektowej. Wykonawcą jest firma Neon z Częstochowy, ma na to czas do września przyszłego roku. Budowa całego kompleksu szpitala na Bielanach to największa inwestycja w służbie zdrowia na terenie województwa, w ramach tzw. pakietu stulecia. Cały koszt to 560 milionów złotych, w tym 200 milionów na sprzęt medyczny. Nowy budynek główny szpitala ma być gotowy do 2025 roku.

Motoambulans w toruńskim pogotowiu