System Informacji Pasażerskiej: do dalej?

i

Autor: Urząd Miasta Toruń

System Informacji Pasażerskiej: do dalej?

2021-11-09 18:21

Na przystankach toruńskiej komunikacji miejskiej stanęły 154 elektroniczne tablice. To tylko jeden z elementów informatycznego systemu, który pozwala na śledzenie autobusów i tramwajów w czasie rzeczywistym. Jakie są jego możliwości i czego jeszcze możemy się spodziewać?

System jest budowany od 2013 roku, gdy pierwsze tramwaje otrzymały urządzenia przesyłające dane o ich lokalizacji, a na przystankach tramwajowych pojawiły się tablice informujące za ile minut przyjedzie pojazd. Od tego czasu pojawiały się głosy, że tą usługą należy objąć również autobusy. Obecnie system obsługuje 53 tramwaje i 123 autobusy, a tablice stoją już na 143 przystankach. Ponadto, powstał system informatyczny który na bieżąco przesyła do dyspozytorni ruchu sygnały o lokalizacji pojazdów. Te dane podlegają automatycznej analizie, która ma pomagać w tworzeniu nowych rozkładów jazdy tak, aby usprawnić działanie komunikacji zbiorowej. Jakich jeszcze zmian możemy się spodziewać?

Tablica SIP starego typu

i

Autor: Urząd Miasta Toruń Tablica SIP starego typu

To oczywiście nie koniec działań. W 2022 roku przewidujemy modernizację 25 przystanków, w kolejnych latach rozszerzymy System Informacji Pasażerskiej o kolejne 40 przystanków – mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia

Wykonawcą systemu jest firma GMV Innovating Solutions. Wyposażenie przystanków w tablice, a pojazdów w urządzenia lokalizujące kosztowało ponad 8 milionów złotych, z czego 85% sfinansowała Unia Europejska. 

Źródło: System Informacji Pasażerskiej: do dalej?