Strażacy inwestują. Zmiany w otulinie toruńskiego Starego Miasta

2022-05-05 20:47 Michał Kaproń
Strażacy inwestują. Zmiany w otulinie toruńskiego Starego Miasta
Autor: Michał Kaproń Na miejscu tego budynku ma wyrosnąć nowe stanowisko dowodzenia KW PSP w Toruniu

Kujawsko-pomorska straż pożarna będzie mogła działać w lepszych warunkach. Budżet centralny przyznał finansowanie dwóch dużych inwestycji w Grudziądzu i Toruniu.

Spora zmiana w krajobrazie zespołu staromiejskiego szykuje się na skrzyżowaniu Wałów Generała Sikorskiego i ul. Prostej. Rozbudowie ma ulec Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej. W nowej części powstanie zaplecze administracyjne i stanowisko dowodzenia. Projekt nie może być dziełem przypadku - mówi nadbrygadier Jacek Kaczmarek, komendant wojewódzki PSP:

Ten obiekt z ponad 120-letnią historią oczywiście zostanie, a obiekt dobudowany w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zostanie rozebrany całkowicie i w tym miejscu powstanie nowoczesny budynek. Jakiego kształtu? Rozstrzygnie to konkurs architektoniczny, który ogłosiliśmy, w którym chcemy wyłonić najlepszy projekt. Zostanie on poddany ocenie konserwatorów zabytków. Wspólnie wybierzemy zarówno odpowiedni dla naszych potrzeb, jak i dobrze komponujący się z architekturą miasta projekt. W tym miejscu powstanie częściowo dwu-, częściowo trzykondygnacyjny obiekt na miarę XXI wieku.

Budżet centralny wyznaczył 21 milionów złotych dofinansowania na przeprowadzenie niezbędnych prac. Obiekt ma zostać zakończony do 2025 roku. Tyle samo pieniędzy przeznaczono na budowę zupełnie nowej bazy strażaków w Grudziądzu. Obie inwestycje stanowią realizację założeń ustawy o programie modernizacji służb mundurowych. Jak zapewnia kierownictwo PSP, w obliczu rosnących cen na rynku budowlanym, zabezpieczone dotychczas kwoty mogą okazać się niewystarczające, a realizacja inwestycji może wymagać bardziej skomplikowanego montażu finansowego.

Źródło: Strażacy inwestują. Zmiany w otulinie toruńskiego Starego Miasta