Sterowiec WOLNOŚĆ nad głowami turystów na toruńskiej starówce

i

Autor: Centrum Kultury Dwór Artusa

Sterowiec WOLNOŚĆ nad głowami turystów na toruńskiej starówce

2021-08-13 21:20

Odwiedzacie w ten weekend starówkę w Toruniu? Spójrzcie w górę. Choć trudno będzie przegapić 10-metrowy sterowiec, który znajduje się obok Centrum Kultury Dwór Artusa. Skąd się wziął?

Na Rynku Staromiejskim pojawiła się nowa instalacja artystyczna. To praca Katarzyny Łyszkowskiej (Łysz.Ka), artystki z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. 10-metrowy balon w kształcie sterowca w miejscu, gdzie powinna znajdować się część gondoli dla pasażerów, posiada serce. Możemy doszukać się na nim także wzorów nawiązujących do tatuaży, które według artystki są synonimem wolności. Rysunki nie są przypadkowe. Katarzyna Łyszkowska zbierała je od internautów, którzy wysyłali swoje graficzne odpowiedzi na pytanie "czym jest dla ciebie wolność?". W ten sposób zebrano 150 rysunków z Polski i zagranicy

Inspiracją do stworzenia tej instalacji jest przypadająca w przyszłym roku 100.rocznica sprowadzenia i ulokowania w toruńskim porcie balonowym pierwszego polskiego sterowca LECH. Pracę artystki możemy oglądać do 15 sierpnia. Będzie widoczna także wieczorami, ponieważ zamienia się w ogromny lampion.

Źródło: Sterowiec WOLNOŚĆ nad głowami turystów na toruńskiej starówce