S10 połączy Bydgoszcz z Toruniem. Nareszcie!

2021-07-16 17:20 Mariusz Luda
Ruszyły przetargi na budowę S10
Autor: Magdalena Winiarska/www.torun.pl To konieczna inwestycja również dla Bydgoszczy i Torunia

Właśnie ruszyły przetargi na budowę nowoczesnej drogi szybkiego ruchu, łączącej Szczecin z Warszawą. Jej odcinek pobiegnie też przez Bydgoszcz i Toruń. Jest to inwestycja, na którą oba miasta czekały dość długo i z dużą niecierpliwością. Dotychczasowe połączenia są wąskie i niebezpieczne, a trasę z Torunia do Bydgoszczy przez Solec Kujawski często nazywano drogą śmierci.

Ogłoszono już przetargi na realizację wszystkich odcinków drogi ekspresowej S10 pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem. To w sumie 4 odcinki drogi ekspresowej i stanowi ona jedno z głównych połączeń drogowych w Polsce. Jest elementem transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Docelowo połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń oraz Płońsk z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. Będzie więc najszybszą trasą łączącą Szczecin ze stolicą Polski.  Dzięki wybudowaniu S10, ruch tranzytowy z mocno obciążonej drogi krajowej nr 10 zostanie przeniesiony na nowoczesną drogę szybkiego ruchu.

Część drogi S10 pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem została podzielona na cztery odcinki:

  • Bydgoszcz Południe – Emilianowo
  • Emilianowo – Solec
  • Solec – Toruń Zachód
  • Toruń Zachód – Toruń Południe

Cała trasa będzie miała około 50 km długości. Powstanie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane za dwa lata, a udostępnienie drogi do ruchu w nastąpi w roku 2026.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

AQUA Toruń otwarte!
Źródło: S10 połączy Bydgoszcz z Toruniem. Nareszcie!