Rok Tygrysa w Muzeum Podróżników

i

Autor: www.torun.pl Wystawę można oglądać do 27 lutego w Toruniu

Rok Tygrysa w Muzeum Podróżników

2022-02-01 5:10

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do zwiedzania nowej wystawy czasowej „Drzeworyty – symbole szczęścia. Wystawa z okazji obchodów Księżycowego Nowego Roku na Tajwanie”. Oglądać ją będzie można od 1 lutego w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Biurem Przedstawicielskim Tajpej w Polsce.

Rok 2022 jest Rokiem Tygrysa, który zaczyna się 1 lutego 2022 roku i potrwa do 21 stycznia przyszłego roku. Tygrys jest symbolem siły, odwagi i pewności siebie, zwiastuje rok pełen aktywności, wyzwań i przygód. W związku z tym możemy przewidywać, że rok 2022 będzie czasem dynamicznych, nieprzewidzianych zmian i zaskakujących wydarzeń.

Na wystawie prezentowane będą prace konkursowe na drzeworyt z okazji Księżycowego Nowego Roku, wykonane przez artystów tajwańskich. Inicjatywa ta ma na celu utrwalanie i promocję tradycyjnej sztuki ludowej. Eskpozycję uzupełniają grafiki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, prezentujące strażników drzwi i pogromcę demonów, które zwyczajowo w okresie Nowego Roku zdobią wnętrza mieszkań.

Księżycowy Nowy Rok to najważniejsze święto dla Tajwańczyków na całym świecie, posiadające ponad tysiącletnią historię i związane z obrzędami, które ukształtowały tamtejszą kulturę na przestrzeni dziejów. Wykonywanie drzeworytów, których tradycja jest wciąż żywa, zaliczane jest do noworocznych zwyczajów. Obrazy tworzone są tradycyjnymi metodami i pełnią różne funkcje, przedstawiają bóstwa, bohaterów i opiekunów, sceny rodzajowe, a także ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych, oper oraz bajek. Drzeworyty to rodzaj talizmanów ochronnych i amuletów, które mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo oraz dobrobyt.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Rok Tygrysa w Muzeum Podróżników