Produkty z Rosji znikły z półek. Co się z nimi stanie? Pomogą najuboższym torunianom!

2022-12-10 13:31 Michał Kaproń
Produkty z Rosji znikły z półek. Co się z nimi stanie? Pomogą najuboższym torunianom!
Autor: Michał Kaproń

Po lutowej inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę wiele produktów znikło ze sklepowych półek. Sieci handlowe dołączyły w ten sposób do zjednoczonego frontu sprzeciwu wobec putinowskiej agresji. Nie ma jednak mowy o tym, by wartościowe produkty zmarnowały się. Część z nich trafiła do toruńskiego Banku Żywności.

Sieci handlowe często wspierają Banki Żywności oddając produkty, których okres ważności jest bliski końca, lub te, których zamówiono zbyt dużo w stosunku do zapotrzebowania. W lutym, gdy Rosja wtargnęła na teren Ukrainy, handlowcy pozostali z niebagatelnym problemem: górami produktów na etykietach których królowała grażdanka.

Wielu zaczęło zadawać sobie pytanie: co się stało z tymi produktami? Czyżby zostały zwrócone producentom? A może trafiły do śmietnika? Okazuje się, że duża część spośród artykułów o długim terminie przydatności trafiła do Banków Żywności. Teraz powędrują do najuboższych mieszkańców Torunia:

Toruński Bank Żywności przygotował w tym roku sto paczek przeznaczonych dla naszych emerytów i rencistów, którzy te paczki będą odbierać w poniedziałek 12 grudnia między godziną 8:00 a 12:00 - mówiła nam Jadwiga Wojciechowska, prezeska toruńskiego Banku Żywności.

Wycofane produkty z Rosji i Białorusi to w większości artykuły drogeryjne, chemia gospodarcza i kosmetyki. To jednak nie wszystko:

Mnóstwo produktów jest też takich jak mąka, cukier, olej, dżemy, sosy, słodycze. Dużo tego jest, naprawdę duże paczki powędrują w poniedziałek do naszych beneficjentów - dodaje Wojciechowska.

Poniedziałkowa wydawka to tylko jedna z wielu podobnych akcji organizowanych przez Banki Żywności. W Toruniu, aby uzyskać pomoc, należy zgłosić takie zapotrzebowanie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Oczywiście, nie tylko produkty produkcji rosyjskiej i białoruskiej trafiają do potrzebujących. Stałe wsparcie pochodzi także z wielu rodzimych firm przekazujących do Banku Żywności swoje nadwyżki produkcyjne.

Produkty z Rosji znikły z półek. Co się z nimi stanie? Pomogą najuboższym torunianom!
Autor: Michał Kaproń

Toruński Bank Żywności mierzy się również z nie lada problemem: brakuje rąk do pracy. Jeżeli macie trochę czasu i chcielibyście wesprzeć walkę z marnowaniem żywności, Bank Żywności będzie ogromnie wdzięczny za każdą pomoc:

Źródło: Produkty z Rosji znikły z półek. Co się z nimi stanie? Pomogą najuboższym torunianom!