Piękna kamienica znowu idzie pod młotek. Kto kupi nowy toruński zabytek?

2021-12-13 20:28 Michał Kaproń
Piękna kamienica znowu idzie pod młotek. Kto kupi nowy toruński zabytek?
Autor: Google Street View Kamienica przy pl. Świętej Katarzyny 7

Kamienica przy pl. Świętej Katarzyny 7 miała już wielu właścicieli i pełniła niezliczone funkcje. Miała służyć Urzędowi Miasta, a od kilku lat stoi pusta. Czy znajdzie wreszcie dobrego właściciela?

Poprzednia próba sprzedaży kamienicy pod adresem pl. Świętej Katarzyny 7 zakończyła się fiaskiem. Przetarg na zbycie nieruchomości rozstrzygnięto w kwietniu, cenę ustalono na 3 500 000 złotych. Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął wówczas procedurę wpisania kamienicy do rejestru zabytków, po czym nabywca wycofał się z transakcji.

Przed nami ponowna procedura przetargowa i zmiana w wycenie. Nabywca obiektu, który jest w rejestrze zabytków może korzystać zgodnie z prawem z bonifikaty. Występujemy do Rady Miasta, by tę bonifikatę ograniczyć do 30% ceny sprzedaży – mówił wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Neorenesansowa kamienica została wybudowana w 1895 roku. W jej wnętrzu zachowały się oryginalne elementy wystroju, w tym imponujące piece kaflowe. Sześć lat temu wykwaterowano z niej mieszkańców, by przeznaczyć je na potrzeby urzędu miasta, ostatecznie zdecydowano się na sprzedaż budynku. Radni zadecydują o zbyciu kamienicy z bonifikatą na czwartkowej sesji rady miasta.

Sonda
Jak oceniasz traktowanie zabytków w Toruniu?
Źródło: Piękna kamienica znowu idzie pod młotek. Kto kupi nowy toruński zabytek?