Ogród Społeczny Wolna Wisła w Toruniu

i

Autor: Ogród Społeczny Wolna Wisła w Toruniu Ogród Społeczny Wolna Wisła w Toruniu

Ogród Społeczny Wolna Wisła w Toruniu prosi o wsparcie

2021-08-23 12:30

Aktywiści Fundacji Wolna Wisła powołali do życia Ogród Społeczny. Jest to miejsce rekreacji, gdzie znajdzie miejsce dla siebie każdy, kto lubi wypoczywać na świeżym powietrzu i pracować w ogrodzie. Jednak sam zapał nie wystarczy i stąd apel o pomoc finansową.

Brzeg Wisły pomiędzy Portem Drzewnym a parkiem na Bydgoskim Przedmieściu to miejsce zaniedbane i zaśmiecone. Są jednak ludzie, którzy chcą to zmienić i założyli na opuszczonej działce nad Wisłą pierwszy w Toruniu ogród społeczny. Jest to miejsce do rekreacji i uprawiania ziemi. Takie ogrody powstają tam, gdzie zbierze się grupa ludzi chętnych do pielęgnowania zieleni, dzielenia obowiązków i spędzania wspólnie czasu. Przestrzeń Ogrodu Społecznego Wolna Wisła wciąż się rozwija, stając się miejscem coraz większej ilości wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych czy rekreacyjnych. Większość prac wykonywana jest społecznie. Członkowie Wolnej Wisły chcą wyposażyć Ogród w dodatkową infrastrukturę oraz podłączyć stałe źródło prądu. Stąd prośba o wsparcie finansowe. Szczegóły na profilu Ogród Społeczny Wolna Wisła na Facebooku.

Fundacja Wolna Wisła działa od 2018 roku. Zajmuje się popularyzacją naszej rzeki, jej przyrody i związanych z nią rzemiosł. Jako Toruńscy Flisacy przywraca do łask tradycyjną żeglugę rzeczną. W skład floty wchodzą drewniane łodzie wykonane wg kanonów szkutnictwa ludowego w nadwiślańskiej wsi Basonia. Tego typu łodzie zwane „batami” jeszcze do lat siedemdziesiątych XX w. pływały po toruńskiej Wiśle służąc do przewozu piasku i żwiru wydobywanego z dna rzeki. Dziś „baty” przystosowane są do przewozu osób i doskonale sprawdzają się w turystyce rzecznej.

Źródło: Ogród Społeczny Wolna Wisła w Toruniu prosi o wsparcie