Od toruńskiego planetarium po studia w Cambridge. Zofia Kaczmarek rusza w podróż do gwiazd [AUDIO]

2021-08-22 10:26 Marta Łazarska
Od toruńskiego planetarium po studia w Cambridge. Zofia Kaczmarek rusza w podróż do gwiazd [AUDIO]
Autor: Marta Łazarska

To nie spadająca gwiazda, a ciężka praca i determinacja Zofii Kaczmarek spowodowała, że na jesień rozpocznie swoje wymarzone studia w Cambridge. Najbliższe dwa lata chce poświęcić badaniom nad ciemną materią w naszej galaktyce.

Zainteresowanie u swojej córki zapoczątkowała mama Zofii - Małgorzata. Wybrały się do toruńskiego planetarium. Pokaz tak zachwycił czterolatkę, że od tego momentu jej światem stał się kosmos. W wieku 17 lat, a także rok później, wygrała Olimpiadę Astronomiczną. Była drugą kobietą w 60-letniej historii tego konkursu. Reprezentowała także kraj na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej i Astrofizycznej.

Po ukończeniu Uniwersyteckiego Liceum Akademickiego w Toruniu rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadziła badania dotyczące czarnych dziur. Od jesieni rusza do Cambridge, by w zespole prof. Wyna Evansa zająć się tematem ciemnej materii. Jej tytuł magistra ma być uzyskany poprzez projekt badawczy.

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Zofia Kaczmarek będzie poznawała kosmos w Cambridge

Zofia, by spełnić swoje marzenie założyła zrzutkę. Niestety koszty związane ze studiowaniem na prestiżowej uczelni zwiększyły się przez brexit. Młodej astronomce udało uzbierać ponad 205 tysięcy. Podczas spotkania z prezydentem Michałem Zaleskim, otrzymała rower z napędem elektrycznym, a także gadżety z akcentem toruńskim.

Zofii Kaczmarek życzymy kolejnych sukcesów na miarę wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Od toruńskiego planetarium po studia w Cambridge. Zofia Kaczmarek rusza w podróż do gwiazd [AUDIO]