Ocalić od zapomnienia. Żołnierze WOT porządkowali stary, ewangelicki cmentarz w Toporzysku [GALERIA]

2021-06-06 15:06 Mariusz Luda

Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej porządkowali stary, ewangelicki cmentarz w Toporzysku, który powstał jeszcze w XIX wieku. Miejsce pochówku lokalnych gospodarzy z przełomu XIX i XX wieku, zdewastowane i zapomniane po II Wojnie Światowej odzyskuje należną mu cześć.

Gruntowne odnowienie cmentarza miało miejsce w 2018 roku z inicjatywy stowarzyszenia Lapidaria. Było to możliwe dzięki przedsięwzięciu „Śladami nadwiślańskich olędrów” i zastrzykowi pieniędzy z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Współpraca Ochotniczej Straży Pożarnej w Toporzysku, Koła Gospodyń Wiejskich, mieszkańców Toporzyska, Urzędu Gminy Zławieś Wielka oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu pozwoliła na ocalenie tego miejsca pamięci od zapomnienia.

AQUA Toruń otwarte!

Żołnierze 8.K-PBOT chętnie włączają się w tego typu inicjatywy. Jest to istotne dla tego cmentarza. Odnowienie w 2018 r. ocaliło je od zapomnienia, jednak jak każde miejsce pamięci wymaga regularnej pielęgnacji. Terytorialsi z kujawsko-pomorskiej brygady cyklicznie organizują akcje porządkowania cmentarzy w województwie, które są miejscami pochówku polskich żołnierzy. Jest to elementem uczestnictwa w programie „Korzenie”. Pomimo tego, że na cmentarzu w Toporzysku nie są pochowani polscy żołnierze, mundurowi podkreślają, że każde miejsce pochówku zasługuje na szacunek.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Ocalić od zapomnienia. Żołnierze WOT porządkowali stary, ewangelicki cmentarz w Toporzysku [GALERIA]