Niepokorność w cenie, Drzymalska z przesłaniem, nagrody rozdane. Echa 19. MFF Tofifest w Toruniu [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-07-05 15:06 Magdalena Witt-Ratowska

Chociaż konkurs główny festiwalu to kino światowe na On Air, to jednak osobowości polskiego filmu stały się mocnym akcentem gali zamknięcia w CKK Jordanki i ich przesłania ze sceny. W weekend przyznano Złote Anioły i nagrody artystom oraz filmom.

Grand Prix festiwalu w konkursie On Air otrzymała francuska produkcja "Beasts" reżysera Naëla Marandina i producenta Juliena Roucha. Było też wyróżnienie dla filmu "Karnawal" w reżyserii Juana Pabla Félixa. Sześć konkursowych pokazów obejrzało jury w składzie Arkadiusz Jakubik, Maria Sadowska, Roma Gąsiorowska, Piotr Domalewski i Philippe Tłokiński. Jak sami przyznali, obrady były burzliwe, ale jednogłośne.

Przy okazji Arkadiusz Jakubik podkreślił, jak bardzo ceni sobie Tofifest i zawsze chętnie przyjmie propozycję udziału w nim, w każdej roli. Przypomnijmy, że kilka edycji wcześniej sam otrzymał Złotego Anioła za niepokorność twórczą. Zapowiedział, że wkrótce odwiedzi Toruń z zespołem Dr Misio, a samo miasto należy do jego ulubionych.

Statuetki Aniołów trafiły w tym roku do aktora Krzysztofa Majchrzaka (który najbardziej ceni sobie nagrody Złotego Glana z Łodzi dla artysty niezależnego i teraz Złotego Anioła z Torunia), reżysera Jana Jakuba Kolskiego (przyznał, że kiedy pierwszy raz usłyszał przez telefon o nagrodzie, zrozumiał, że dla "artysty niepozornego").

Nagrodę Flisaka dla twórcy z regionu prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył aktorce, reżyserce i założycielce Fundacji FETA - Beacie Kawce. Urodzona w Szubinie, mieszkała i uczyła się w Inowrocławiu i teraz trochę tu wraca. Na jesień przygotowuje spektakl w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu. Być może będzie też szansa pokazania go w Toruniu. Aktorka młodego pokolenia, Sandra Drzymalska, została laureatką Złotego Anioła Bella Women. Nagrodę zadedykowała kobietom i osobom LGBT.

Posłuchaj relacji z gali zamknięcia Tofifestu:

Sandra Drzymalska zagrała też w filmie, który zwyciężył w konkursie From Poland - "Każdy ma swoje lato” w reżyserii Tomasza Jurkiewicza. Stacjonarnie 19. MFF Tofifest zakończył się 4 lipca, ale online filmy będą dostępne aż do 12 lipca. Więcej TU.

Bydgoska fontanna multimedialna znów działa i przyciąga mieszkańców
Źródło: Niepokorność w cenie, Drzymalska z przesłaniem, nagrody rozdane. Echa 19. MFF Tofifest w Toruniu [ZDJĘCIA, AUDIO]