Nie złożysz deklaracji, grozi Ci grzywna. Nowy obowiązek

2021-07-02 11:38 Paweł Jankowski
Powstała Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Autor: pixabay.com Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel nieruchomości lub zarządca budynku ma obowiązek złożenia deklaracji używanych źródłach ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW w budynkach mieszkalnych oraz niemieszkalnych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Przesłanie danych będzie obowiązkowe. Za brak zgłoszenia lub przekroczenia dopuszczalnych terminów zgłoszenia będą groziły kary grzywny. Deklaracje należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia 1 lipca 2021 roku w przypadku budynków już istniejących, a dla nowo powstałych obiektów - 14 dni od pierwszego uruchomienia nowego źródła ciepła.

Deklarację możemy złożyć na dwa sposoby:

  • w formie elektronicznej - przez Internet na stronie https://zone.gunb.gov.pl;
  • w formie papierowej – wypełniony dokument można wysłać listem albo przynieść osobiście do Wydziału Środowiska i Ekologii ul. Wały gen. Sikorskiego 12, 87-100 Toruń bądź poprzez e-mail: ceeb@um.torun.pl.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma być bazą, gdzie trafią dane nie tylko o źródłach spalania i ogrzewania. Także wszelkie informacje o kontrolach: kominiarskich, gospodarki odpadami czy inspekcji ochrony środowiska. Będą też zbierane informacje o udzielonych dotacjach na termomodernizację, OZE i wymianę pieców oraz o dodatkach: energetycznym, mieszkaniowym, zasiłku celowym. W bazie ma się znależć około 5 mln budynków.

Zwiedzanie Torunia powinniśmy rozpocząć w sercu miasta
Źródło: Nie złożysz deklaracji, grozi Ci grzywna. Nowy obowiązek