Nadwyżki jedzenia po świętach? Toruńskie Jadłodzielnie na nie czekają

2021-12-27 12:54 Marta Łazarska
Nadwyżki jedzenia po świętach? Toruńskie Jadłodzielnie na nie czekają
Autor: Marta Łazarska

Nadwyżka jedzenia po świętach? Nie ma co jej wyrzucać - w toruńskich jadłodzielniach na pewno znajdzie się ktoś, kto akurat będzie chciał spróbować naszych dań lub użyje składnika, którego nie wykorzystaliśmy podczas gotowania.

Szafy Jadłodzielni Foodsharing Toruń wpisały się już na dobre w lokalny krajobraz. Coraz częściej i chętniej korzystamy z tego, co komuś w lodówce zalegało, a wciąż jest dobre do spożycia. Najważniejsza zasada, jaka przyświeca jadłodzielni to niemarnowanie jedzenia. Korzystać z niej mogą wszyscy, nie tylko osoby w kryzysie bezdomności czy z problemami finansowymi. Dbamy o to, by zminimalizować marnowanie żywności i to nie tylko od święta.

Trzeba jednak przyznać, że podczas świąt nasz apetyt znacznie wzrasta. Często kupujemy rzeczy, których nie jesteśmy w stanie przejeść. Idealną sytuacją byłoby po prostu ich nie nabyć. Gdy już są - warto oddać je do jadłodzielni. Szafy znajdują się w kilku punktach Torunia, a korzystanie z nich jest banalne. Wkładamy lub wyjmujemy to, na co mamy akurat ochotę. Jedynymi produktami, których nie zostawiamy to surowe jajka, mięso oraz alkohol.

Jadłodzielnia Foodsharing Toruń zachęca również do dzielenia się gotowymi daniami. Nadwyżka kapusty z grochem lub farszu do pierogów ruskich? Na to też znajdzie się miejsce w szafie. Pamiętajmy jednak, by wszystko dokładnie opisać. Jeśli ktoś będzie zainteresowany tym, co akurat znajduje się wewnątrz opakowania - nie będzie musiał otwierać słoika by się o tym przekonać. Wpłynie to także na świeżość i lepszy smak naszej potrawy. Oprócz tego czym jest dane danie, pamiętajmy, by na kartce dodać także informację kiedy zostało przyrządzone.

W Toruniu znajdziecie 5 szaf Jadłodzielni Foodsharing Toruń

  • Targowisko Manhattan (ul. Działowskiego)
  • Targowisko Miejskie (ul. Szosa Chełmińska)
  • Coffee House (ul. Waryńskiego 19)
  • Dom Kultury Bydgoskie Przedmieście (ul. Krasińskiego)
  • Stowarzyszenie Wędka (ul. Sukiennicza)
Sonda
Czy korzystasz z toruńskich jadłodzielni?
Źródło: Nadwyżki jedzenia po świętach? Toruńskie Jadłodzielnie na nie czekają