Maj pod znakiem łagodzenia ograniczeń. Pierwsze reakcje toruńskich placówek

2021-04-28 22:21 Magdalena Witt-Ratowska
Toruń
Autor: M.Witt-Ratowska

Początek maja to jeszcze małe kroki w kierunku luzowania ograniczeń, po majówce - już z górki. W każdym tygodniu ma następować odblokowywanie kolejnych branż. Najszybciej sport (częściowo), szkoły (najmłodsze klasy stacjonarnie), muzea i handel, potem hotele (8 maja), imprezy plenerowe - w tym wesela, ogródki letnie, na końcu gastronomia w lokalach, kina, teatry i nauka stacjonarna dla starszych klas - to od 29 maja.

W międzyczasie pojawi się możliwość zniesienia obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz. Ale wszystko, jak do tej pory, zależy od bieżącej sytuacji epidemicznej. Wytyczne zaprezentowali na konferencji premier i minister zdrowia. Plan łagodzenia ograniczeń jest szeroki, ale pod wieloma warunkami. To wciąż limity osób i reżim sanitarny.

Sama majówka to raczej symboliczne zmiany. Od pierwszego bardziej otwiera się sport - na obiektach na świeżym powietrzu limit do 50 osób, w zamkniętych oraz na basenach - dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy 50-procentowym obłożeniu.

Więcej będzie się działo od 4 maja:

  • otwarte galerie sztuki i muzea, 1 osoba na 15 m2
  • otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe, 1 osoba na 15 m2
  • nabożeństwa - 1 osoba na 15 m2 w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu
  • nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej

W Toruniu na takie zapowiedzi najszybciej zareagowała kultura. Muzea, galerie i placówki, które mają działalność wystawienniczą już zapraszają gości.

Na początek oddziały Muzeum Okręgowego, choć jeszcze nie wszystkie. Ale najnowsze i cieszące się ogromnym zainteresowaniem Muzeum Twierdzy Toruń będzie czynne:

4 maja OTWIERAMY muzea!Informujemy, że następujące oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu:

  • Ratusz Staromiejski
  • Dom Mikołaja Kopernika
  • Muzeum Toruńskiego Piernika
  • Muzeum Twierdzy Toruń
  • Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Zostaną OTWARTE dla zwiedzających od 4 maja 2021 roku w godzinach 12:00-18:00. ZAPRASZAMY! Pozostałe dwa oddziały (Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą oraz Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów) nadal będą zamknięte co najmniej do 30 czerwca. Przypominamy o wciąż obowiązujących obostrzeniach sanitarnych.

Do siebie zaprasza także Centrum Nowoczesności. Co prawda majówka z Młynem Wiedzy jeszcze online, ale od 4 maja wizyty przy ul. Łokietka można składać osobiście:

Z radością otwiera się także Centrum Sztuki Współczesnej (jeszcze bez Kina Centrum, to od 29 maja) i zaprasza na wystawy, w tym najnowszą, prezentująca dorobek awangardowej toruńskiej Grupy Zero 61:

W związku z możliwością otwarcia, swoje wystawy przedłuża Galeria Sztuki Wozownia:

Wystawy, które odbywały się w galerii w kwietniu, zostają przedłużone do 9 maja, aby dać widzom możliwość zapoznania się z nimi w tradycyjnej, a nie wirtualnej formie. Po majówce zwiedzający obejrzą trzy wystawy. Pierwsza („…obrazy będą malowały się same…”) podsumowuje twórczość zmarłego w 2019 roku Michała Paryżskiego. Dwie pozostałe to indywidualne pokazy młodych artystek: „Temat rzeka” Ewy Kozery (laureatki ostatniego Triennale Małych Form Malarskich) oraz „Smażona skóra kurczaka, chrząstka i tteokbokki” Magdy Górskiej (zdobywczyni Nagrody Wozowni na ubiegłorocznej Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego).

Z kolei Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza do siedziby głównej przy Rynku Staromiejskim oraz do Domu Muz przy Podmurnej:

Według wytycznych, z możliwości otwarcia od 4 maja mogą skorzystać także Centrum Kultury Zamek Krzyżacki (od 26 kwietnia można zwiedzać plenerowo), Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń" (poza seansami) oraz Muzeum Etnograficzne. 

Muzeum "Dom PRL-u" w Toruniu
Źródło: Maj pod znakiem łagodzenia ograniczeń. Pierwsze reakcje toruńskich placówek