Które zabytki w Toruniu mogą liczyć na miejską dotację? Część z nich w naszej galerii [ZDJĘCIA]

2021-04-15 22:09 Magdalena Witt-Ratowska

Blendy, elewacja, stolarka okienna i drzwiowa, klatka schodowa, więźba, kontrukcja i pokrycie dachu, badania oryginalnej kolorystyki - między innymi te elementy zostaną poddane pracom konserwatorskim i restauratorskim w toruńskich zabytkach.

Radni Torunia zgodzili się na przyznanie 940 tysięcy złotych dotacji na odnowę zabytków w mieście. Mowa o 31 wnioskach, które dostały w ocenie zielone światło na prace i tym samym dofinansowanie. Średni poziom to 23 procent, bo łączna suma opiewa na ponad 4 miliony złotych. Większość tych obiektów należy do osób fizycznych.

Najwięcej zabytków jest ze starówki - 17. To między innymi kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, katedra śś.Janów, dawny zbór ewangelicki i siedziba Fundacji Tumult na Rynku Staromiejskim, Podmurna 7, Gospoda pod Modrym Fartuchem. Bydgoskie Przedmieście i Rybaki to 8 budynków, Jakubskie i Mokre to pięć dotacji oraz jedna na Podgórzu. Wśród nich Rybaki 7, Mickiewicza 1/3, Sienkiewicza 19/21, Fort IV, cerkiew prawosławna, Podgórna 69. Większość z wymienionych obiektów znajduje się w naszej galerii. Pełna lista TU

Połowa przyznanego dofinansowania dotyczy zabudowy z XIX wieku, jedna trzecia XX-wiecznej i pozostałe od średniowiecza do czasów nowożytnych. W części z nich to ciąg dalszy prac konserwatorsko-restauratorskich. W tym roku miasto na zabytki przeznacza milion złotych, ale 60 tysięcy to rezerwa na ratowanie obiektów uszkodzonych wskutek zdarzeń losowych.

Panorama Torunia - jeden z 7 cudów Polski
Źródło: Które zabytki w Toruniu mogą liczyć na miejską dotację? Część z nich w naszej galerii [ZDJĘCIA]