KrwioOperacja toruńskich licealistów i mieszkańców. W planach oddanie krwi i bieganie

2022-03-22 18:18 Marta Łazarska
KrwioOperacja toruńskich licealistów i mieszkańców. W planach oddanie krwi i bieganie
Autor: pixabay.com

Dlaczego warto oddać krew? Kto może zostać krwiodawcą oraz dlaczego to właśnie osoby, które regularnie dzielą się tą substancją są najlepiej przebadaną grupą społeczną? O tym opowiada projekt licealistów z I LO w Toruniu, czyli KrwioOperacja.

Obalają mity i zachęcają do oddawania krwi, także swoich rówieśników. W ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z teorii", uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu postanowili zwrócić uwagę na to, jak ważne jest dzielenie się tym cennym darem. Krew ratuje życie codziennie i niestety, mimo postępu nauki, nie udało się stworzyć innej substancji zastępczej. Krwiodawstwo jest ważne także teraz - w czasie wojny w Ukrainie i pandemii koronawirusa.

Projekt podzielono na trzy segmenty. Pierwszy z nich to część teoretyczna, która pozwoliła na zwiększenie świadomości dotyczącej krwiodawstwa. Kolejne dwa wydarzenia czekają nas już w najbliższych dniach. Na piątek (25.03.) w I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu w godzinach od 09:00 do 14:00 zaplanowano akcję oddawania krwi. Finałem całego projektu będzie BiegOperacja.

- Będzie to bieg trasą leśną na dystansie 2022 metrów. Nie jest to trudny szlak, biegniemy raczej z górki. Nasze stawy też raczej się nie zmęczą. Każdy da radę taki dystans przebiec czy nawet przejść. Meta będzie przy kościele Św. Józefa od strony parkingu. Później zapraszamy wszystkich na posiłek regeneracyjny do Willi z Pasją w formie pasta party. Każdy uczestnik otrzyma koszulkę, a najlepsi otrzymają upominki - powiedziała nam pomysłodawczyni projektu Maja Cichoń.

Start biegu przy Uniwersyteckim Centrum Sportowym w sobotę (26.03.) o godzinie 12:00. Więcej na temat projektu przeczytacie TUTAJ.