Kopernikańskie Centrum Integracji za rok w Toruniu

2022-01-05 6:24 Mariusz Luda
Kopernikańskie Centrum Integracji za rok w Toruniu
Autor: www.torun.pl Kopernikańskie Centrum Integracji to kompleks dydaktyczno-integracyjny

W Toruniu powstanie Kopernikańskie Centrum Integracji – list intencyjny w tej sprawie podpisał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent miasta Torunia Michał Zaleski i JM rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala.

Kopernikańskie Centrum Integracji to kompleks dydaktyczno-integracyjny, który ma rozpocząć funkcjonowanie na początku 2023 roku na osiedlu Bielany w okolicy ulicy Olszewskiego. Ma to być miejsce spotkań w duchu tolerancji dla studentów i absolwentów UMK, wśród których jest rzesza osób pochodzących z różnych krajów. Będzie ono służyć także integracji mieszkańców Torunia. Projekt będzie również realizował idee stowarzyszenia YUFE, do którego należy UMK. Data otwarcia centrum jest nieprzypadkowa – w roku 2023 obchodzić będziemy rocznicę 550. urodzin Mikołaja Kopernika.

Zgodnie z założeniem, na ten cel zostaną zaadaptowane i zmodernizowane trzy budynki na terenie stacji pomp Nowe Bielany. Będą one pełnić funkcje dydaktyczno-integracyjne, administracyjno-dydaktyczne oraz szkoleniowe. Na terenie Kopernikańskiego Centrum Integracji powstaną również: amfiteatr z mobilną sceną, obiekty rekreacyjne (stanowiska grillowe z altanami, betonowe stoły do pingponga, szachów, piłkarzyków), fontanny, wiata na rowery, a także parking uwzględniający miejsca dla niepełnosprawnych i stanowisko ładowania pojazdów elektrycznych.

W trakcie spotkania podpisano także porozumienie o współpracy w realizacji działań polegających na wsparciu pedagogicznym dla dzieci i młodzieży udzielanym w ramach praktyk studenckich. Takie działania mają służyć zmniejszeniu konsekwencji psychologicznych, pedagogicznych i społecznych pandemii Covid-19 u dzieci i młodzieży z toruńskich placówek oświatowych. Realizowane będą zgodnie ze strategią rozwoju edukacji Miasta Torunia na lata 2016-2023.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Kopernikańskie Centrum Integracji za rok w Toruniu