Komfortowo i bezpiecznie. Toruńskie tramwaje wkrótce na nowych torach

2021-07-14 6:33 Mariusz Luda
Komfortowo i bezpiecznie. Toruńskie tramwaje wkrótce na nowych torach
Autor: MZK Sp. z o.o. Większość prac zakończy się jeszcze w tym roku, ale część dopiero w sierpniu 2022

Prace realizowane są na trzech odcinkach: w ciągu ul. Bydgoskiej, na Szosie Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego i na ul. Broniewskiego pomiędzy ul. Sienkiewicza i Reja. Większość z nich zakończy się jeszcze w tym roku, ale część dopiero w sierpniu 2022.

Prace przy modernizacji torowiska w ciągu ul. Bydgoskiej podzielono na dwa etapy: trwający obecnie odcinek od ul. Reja do ul. Sienkiewicza oraz odcinek od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza wraz z tym skrzyżowaniem do ul. Chopina.

Stare torowisko i sieć trakcyjna zostały już zdemontowane, a remont wkracza w decydującą fazę. Łącznie w ciągu ul. Bydgoskiej (w obu etapach) zmodernizowane zostanie ponad 2,5 kilometra toru pojedynczego. Z tego niespełna 1,5 kilometra będzie zielonym torowiskiem. Prace na obecnym etapie wykonawca planuje zakończyć w grudniu 2021, zaś w etapie drugim – w sierpniu 2022 roku.

Kolejny odcinek torowiska modernizowany jest w ciągu Szosy Lubickiej, od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego. Tam m.in. ukończono już prace związane z montażem fundamentów oraz słupów oświetleniowych na odcinku od ul. Leszczynowej do pl. Daszyńskiego, odtworzono nawierzchnię peronów przy ul. Rydygiera i ul. Przy Skarpie, zamontowano przejazdy z płyt prefabrykowanych na skrzyżowaniu ul. Rydygiera i ul. Szosa Lubicka, wylano płytę betonową na odcinku od pl. Daszyńskiego do ul. Rydygiera. Aktualnie na odcinku od pl. Daszyńskiego do ul. Rydygiera kontynuowane są prace związane z montażem i spawaniem szyn. Co ważne, na niemal całym modernizowanym odcinku – z wyjątkiem przejazdów i przystanków – powstanie zielone torowisko. Zakończenie prac planowane jest do końca 2021 roku.

Modernizacja torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną w ciągu ul. Broniewskiego jest częścią większego zakresu, który obejmuje odcinek od pl. Niepodległości do ul. Reja. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy:

  • Etap I – odcinek ul. Kraszewskiego
  • Etap II – skrzyżowanie ul. Reja i Broniewskiego wraz z torami w ul. Broniewskiego od ul. Reja do ul. Sienkiewicza

Prace w ciągu ul. Kraszewskiego zostały zakończone w połowie maja 2021 i obecnie jest realizowany kolejny etap, pomiędzy skrzyżowaniami ul. Broniewskiego z Sienkiewicza i Reja. Na odcinku od ul. Kochanowskiego do Sienkiewicza trwa rozbiórka torowiska północnego. Po południowej stronie skrzyżowania Reja/Broniewskiego rozpoczyna się budowa nowego oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej. Termin zakończenia to koniec 2021 roku.

Galerię zdjęć z postępu prac znajdziecie TUTAJ.

Zawody strażaków The FireFit Champoinships na Rynku Nowomiejskim w Toruniu

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: Komfortowo i bezpiecznie. Toruńskie tramwaje wkrótce na nowych torach