Mikołaj Kopernik

i

Autor: www.pixabay.com

Już w sobotę urodziny Mikołaja Kopernika

2022-02-16 11:35

Muzeum Okręgowe w Toruniu świętuje urodziny Mikołaja Kopernika – postaci dla Torunia niezwykle ważnej, która nie tylko na trwałe zapisała się w historii światowej nauki, ale jest też jednym z najwybitniejszych bohaterów polskiej historii.

Już w sobotę w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbędzie się tegoroczna edycja święta, a w programie prelekcje, retro pokój z pamiątkami oraz bardzo dużo dobrej muzyki i śpiewu. Wydarzenie przypomni okrągłą, 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, odwołując się do obchodów sprzed niemal pół wieku, z drugiej zaś zapowiada wydarzenia planowane na rok przyszły, związane z 550. rocznicą urodzin wielkiego astronoma i torunianina zarazem.

Michał Kłosiński o urodzinach Mikołaja Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika cały czas zbiera pamiątki kopernikańskie. O tym, jak można je przekazać - dowiecie się na stronie placówki - TUTAJ. A bogatą już kolekcję różności sprzed niemal pół wieku będziecie mogli zobaczyć w sobotę w czasie ekspozycji „M’73, czyli retro pokój z pamiątkami kopernikańskimi”.

Alicja Lubowicka o pamiątkach kopernikańskich

PROGRAM:

  • 16:00 Muzyczne rozpoczęcie: Joanna Czajkowska i Bartek Staśkiewicz w piosence Marka Grechuty „Dni, których nie znamy” z albumu „Korowód” (1971)
  • 16.05 Przywitanie gości przez dyrektor muzeum Aleksandrę Mierzejewską
  • 16.15 Słowo wstępne Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego
  • 16.20 Joanna Czajkowska i Bartek Staśkiewicz w piosence Andrzeja Dąbrowskiego „Zielono mi” z albumu „Zielono Mi” (1970)
  • 16.25 Adam Kola „Obchody rocznicowe sprzed pół wieku: Kopernik globalny, pamięć lokalna” – prelekcja
  • 17.00 Olga Drenda „Wyroby kopernikańskie” – prelekcja
  • 17.30 Joanna Czajkowska i Bartek Staśkiewicz „Piosenki 70-tych lat” – recital
  • 18:00 Przekazanie darów kopernikańskich dla Muzeum Okręgowego w Toruniu, Janina Mazurkiewicz
  • 18:15 „M’73, czyli retro pokój z pamiątkami kopernikańskimi” – ekspozycja zbiorów
  • 18:30 Przewidywany koniec spotkania

Przyszłoroczne 550. urodziny wielkiego astronoma będą obchodzone hucznie. W Toruniu rozpoczęły się przygotowania do jubileuszu. W działaniach uczestniczą aż trzy zespoły złożone z naukowców oraz ludzi świata kultury, w tym ministerstwa kultury i edukacji.​ Jeden ma charakter ogólnopolski, są w nim osoby z miast i uczelni wyższych, gdzie Mikołaj Kopernik przebywał: Kraków, Olsztyn, Toruń i Frombork. Drugi zespół jest regionalny, a w prace włącza się samorząd Grudziądza i Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz kujawsko-pomorskie diecezje. Trzeci zespół to zespół toruński. Jednym z wydarzeń będzie też otwarcie Kopernikańskiego Centrum Integracji. O sprawie pisaliśmy już w naszym serwisie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Już w sobotę urodziny Mikołaja Kopernika