Jak Toruń będzie obchodzić 550. urodziny Kopernika?

2022-02-21 10:54 Michał Kaproń
Jak Toruń będzie obchodzić 550. urodziny Kopernika?
Autor: Michał Kaproń

Nie będzie może tak hucznie jak w 1973 roku, ale wydarzeń z Mikołajem Kopernikiem w tle nie zabraknie. 550. rocznica urodzin wielkiego astronoma przyniesie do Torunia wielki naukowy kongres, a także… 550 nowych drzew!

Pięćsetne urodziny Mikołaja Kopernika były wydarzeniem o ogromnej skali. To wówczas otwarto pierwsze obiekty bielańskiego kampusu UMK, zbudowano dwa orbisowskie hotele z „kosmicznymi” nazwami („Helios” i „Kosmos”), a oprócz Torunia wiele zyskały pozostałe miasta, z którymi był związany Kopernik – W Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie wyremontowano zabytkowe zamki. Przyszłoroczna, również okrągła rocznica nie przyniesie może tak spektakularnych inwestycji, ale władze miejskie i wojewódzkie wespół z UMK i Kościołem Katolickim nie dadzą nam zapomnieć o wielkim astronomie.

Centralnym wydarzeniem, które ma uświetnić rocznicę będzie Kongres Kopernikański. Ma to być wydarzenie naukowe o dużej skali, rozciągnięte w czasie od lutego do września. Rozpoczęcie ma nastąpić w Toruniu, potem kongres przeniesie się do Krakowa i Olsztyna, po czym wróci do Torunia. Ma w nim wziąć udział łącznie kilkuset naukowców, w tym kilku noblistów, z różnych dziedzin, z którymi był związany Mikołaj Kopernik.

Mikołaj Kopernik, jak na prawdziwego człowieka renesansu przystało, zajmował się wieloma rozmaitymi dziedzinami wiedzy. W Toruniu najważniejsze znaczenie będą miały z pewnością sekcje astronomiczna i medyczna, W Krakowie przewidziano sekcję ekonomiczną, a także sekcję poświęconą nauce i rozwojowi Mikołaja Kopernika w tym także jego studiów w trzech uczelniach włoskich: w Bolonii, Padwie i Ferrarze. Natomiast w Olsztynie tematem przewodnim będzie Mikołaj Kopernik – człowiek, w szczególności jako człowiek Kościoła – mówił nam prof. Andrzej Sokala, rektor UMK.

Na Rok Kopernikański przypadnie również otwarcie Kopernikańskiego Centrum Integracji w tzw. „Domku Muminków” w sąsiedztwie bielańskiego kampusu. Ponadto miasto szykuje wiele wydarzeń kulturalnych z Kopernikiem w tle. Wiemy już o Koncercie Kopernikowskim Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, widowisku plenerowym „Wstrzymać słońce, ruszyć ziemię”, a także specjalnej wystawie w Muzeum Okręgowym pt. „Misterium Słońca: Kopernik – syn renesansu”. Mikołaj Kopernik będzie również obecny na Bella Skyway Festival i na mityngu Copernicus Cup. Władze miejskie i wojewódzkie mają w przyszłym roku zamiar zainaugurować również działanie kujawsko-pomorskiego odcinka turystycznego Szlaku Kopernikowskiego.

Już w tym roku w Toruniu mają się rozpocząć nasadzenia 550 drzew na 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika. W tym roku ma się ich pojawić 350, posadzenie kolejnych dwustu jest zaplanowane na rok przyszły. Nasze miasto będzie również gospodarzem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy, kiedy to do Torunia przyjadą przedstawiciele ponad stu zrzeszonych miast.

Źródło: Jak Toruń będzie obchodzić 550. urodziny Kopernika?