Gdzie podzieją się uchodźcy z Ukrainy w Toruniu? Miasto ma odpowiedź

2022-02-24 12:06 Michał Kaproń
Gdzie podzieją się uchodźcy z Ukrainy w Toruniu? Miasto ma odpowiedź
Autor: Google Street View Młodzieżowe Centrum Spotkań Młodzieży

Wojna na Ukrainie stała się faktem. Czy Toruń jest przygotowany na spodziewane przybycie fali uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Gdzie w Toruniu znajdą schronienie? Czy otrzymają pomoc materialną?

W nocy ze środy na czwartek wojska rosyjskie zaatakowały terytorium Ukrainy. Przez cały dzień spływają informacje o bombardowaniach jednostek wojskowych, pojawiają się już także doniesienia o wybuchach w centrum Kijowa. Władze Torunia wydały oficjalny akt solidarności z obywatelami Ukrainy.

W związku z wojną, jaką rozpętały rosyjskie władze na wschodzie Ukrainy, spodziewana jest fala uchodźców z okupowanych terenów. Schronienia będą szukać również w Toruniu. O tym jak nasze miasto jest przygotowane na napływ obywateli Ukrainy szukających schronienia, mówił prezydent Michał Zaleski w trakcie jednej z ostatnich konferencji prasowych:

W ostatnich dniach stycznia Wojewoda Kujawsko-Pomorski zobowiązał nas do przekazania informacji o obiektach zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Toruń, które mogłyby mieć natychmiastowe przeznaczenie na cele okresowego zakwaterowania uchodźców. Tym miejscem jest Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży przy ulicy Łokietka. Jest tam 96 miejsc w dobrym standardzie wyposażeniowym: pokoje mogące pomieścić od dwóch do sześciu osób, część z węzłami sanitarnymi.

Miasto zapewnia, że trwają ustalenia w sprawie kolejnych obiektów, które mogłyby dać schronienie uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Na jakie wsparcie materialne mogą liczyć uchodźcy?

Pewien zakres takich świadczeń jest możliwy przy udziale środków publicznych, ale to nie jest zakres, który mógłby być wystarczający przy dużym napływie uchodźców. Oby tak nie było. Zapewne będziemy się zwracali o pomoc do mieszkanek i mieszkańców Torunia prowadząc zbiórki. Taki wyjściowy, niewielki zakres świadczeń o tym charakterze jest jednak możliwy ze środków publicznych, którymi dysponuje Gmina Miasta Toruń.

Źródło: Gdzie podzieją się uchodźcy z Ukrainy w Toruniu? Miasto ma odpowiedź