Dom Światła rusza od nowego roku. Dla kogo powstanie placówka pod Toruniem?

2021-07-04 18:42 Marta Łazarska
Dom Światła rusza od nowego roku. Dla kogo powstanie placówka pod Toruniem?
Autor: Marzena Masłowska, Agnieszka Niwińska/Starostwo Powiatowe

Od ponad dwudziestu lat zajmują się osobami w śpiączce oraz z różnymi niepełnosprawnościami. Doświadczenie z Fundacji Światło i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego chcą przynieść do nowego miejsca - Domu Światła, które powstaje w Grębocinie.

To będzie miejsce dla 15 osób na pobycie stałym oraz dla kolejnych 20 na dziennym. Budynek przy ulicy Lampkowskiego to nowoczesny obiekt, który ma wspierać nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, starszych, ale i ich opiekunów. Ma dawać opiekę wytchnienową, która jest bardzo ważna dla wszystkich, którzy na co dzień zajmują się chorymi. Mają zapewnioną bezpieczną opiekę nad swoim krewnym, a dodatkowo wsparcie - psychologiczne, rehabilitantów oraz pomoc w nauce przy podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych. "Jak pada opiekun, to pada wszystko" - podkreśla Janina Mirończuk, prezeska Fundacji Światło.

Za budowę Domu Światła w Grębocinie odpowiada firma Fastern Budownictwo. Prace idą zgodnie z harmonogramem, co więcej - być może budynek będzie oddany szybciej.

- Można powiedzieć, że zakończyliśmy stan deweloperski i przystępujemy do prac wykończeniowych. To m.in. prace malarskie, układanie płytek, wykonanie podwieszanych sufitów oraz prace instalacyjne. W ich zakresie są te dotyczące wentylacji, teletechniki. Do tego na zewnątrz - chodniki, parkingi i tereny zielone - powiedział w rozmowie z nami Marek Majkowski z firmy Fastern Budownictwo.

W placówce zastosowano kilka rozwiązań, które mają umilić pobyt i sprawić, by był on bezpieczniejszy. To np. przeszklona winda, która ma zmniejszyć klaustrofobię u podopiecznych, system nadzoru elektronicznego oraz sanitariaty dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Dom Światła ma ruszyć w styczniu 2022 roku, jednak już teraz zgłaszają się chętni. Fundacja będzie współpracowała z starostwem toruńskim. Jak powiedział nam Marek Olszewski - będzie to szeroko pojęte wsparcie, w tym pomoc w transporcie podopiecznych Domu Światła.

AQUA Toruń otwarte!
Źródło: Dom Światła rusza od nowego roku. Dla kogo powstanie placówka pod Toruniem?