Nauka zdalna

i

Autor: pixabay.com Nauka zdalna

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w Toruniu na czas nauki zdalnej

2022-02-03 10:21

Rodzice i opiekunowie ponownie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na opiekę nad dziećmi do lat 8 lub starszymi z orzeczoną niepełnosprawnością, gdy placówka oświatowa nie zapewnia opieki z powodu koronawirusa.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 8 i starszych z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności oraz rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Świadczenie przysługuje na czas nauki zdalnej do 27 lutego, gdy placówka oświatowa jest zamknięta lub z powodu pandemii działa w ograniczonym zakresie. Świadczenie przysługuje także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub dzienny opiekun- informuje.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jednak świadczenie nie należy się, jeśli maluchem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS.

Jak co roku, ZUS rozpoczął wysyłanie deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Do końca lutego, każdy kto w 2021 roku choćby tylko jeden raz pobrał świadczenie z ZUS, otrzyma deklarację podatkową. Deklaracja PIT dostępna będzie również na profilu na portalu PUE ZUS. W regionie otrzyma je 526,5 tys. osób.

Czy on będzie dobrym ojcem? Przetestuj swojego partnera

Pytanie 1 z 10
Ostatnio wspomniałaś, że chciałabyś mieć dziecko... Jak zareagował Twój partner?
Źródło: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w Toruniu na czas nauki zdalnej